3 sierpnia 2021

Badanie z USA: Zaszczepieni zarażają tak samo, jak niezaszczepieni

(fot. Pixabay)

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie dotyczące zarażania koronawirusem przez osoby zaszczepione i niezaszczepione. Okazuje się, że ci, którzy otrzymali pełną dawkę wakcyny, zarażają tak samo, jak niezaszczepieni. Szczepionka chroni zatem jedynie ich samych, bo dla roznoszenia wirusa nie ma znaczenia.

Badanie zostało przeprowadzone w hrabstwie Barnstable w stanie Massachusetts, gdzie 69 proc. ludności zostało w pełni zaszczepione.

W okresie od 6 do 25 lipca koronawirusa wykryto u 469 osób. Z tego 346 osób było w pełni zaszczepionych (74 procent całości). 159 osób z wykrytym koronawirusem przyjęło szczepionkę Pfizera, 131 Moderny, 56 Johnson&Johnson.

Wesprzyj nas już teraz!

Od osób zarażonych pobrano 133 próbki wirusa. 89 proc. z nich był to wariant Delta. Badacze sprawdzili, jaka była tak zwana Wartość Ct próbek wirusa. U osób zaszczepionych wynosiła 22,74, a u niezaszczepionych tylko nieznacznie więcej. Badacze wskazali, że obie grupy zarażają dokładnie tak samo. To oznacza, że osoby w pełni zaszczepione chronią jedynie siebie – obniżają ryzyko poważnego przejścia Covid-19. Przyjęcie wakcyny nie ma jednak wpływu na to, że dana osoba stanie się nosicielem koronawirusa i będzie go dalej rozpowszechniać.

W związku z tym hrabstwo Barnstable wprowadziło od 27 lipca nakaz noszenia masek w przestrzeniach zamkniętych.

Wyniki badania są dostępne w języku angielskim na stronie rządowego Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Źródło: die-tagespost.de, dc.gov

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(25)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy