– Westerplatte to miejsce wyjątkowe dla każdego Polaka; to symbol niezłomności, bohaterstwa i patriotyzmu polskiego narodu. O Westerplatte trzeba mówić dzisiaj głośno – powiedziała premier Beata Szydło biorąca udział w piątkowych obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.
– To tu, w Gdańsku, na Westerplatte, 78 lat temu miała miejsce pierwsza bitwa II wojny światowej. To tu rozpoczął się rozpętany przez hitlerowskie Niemcy koszmar, który na całym świecie pochłonął kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich a Polska na sześć lat trafiła pod okrutną, niemiecką okupację – podkreśliła premier.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jesteśmy tu dziś po to, by oddać hołd polskim żołnierzom. Czynimy tak od lat, by upamiętnić ich heroizm oraz uczcić pamięć ofiar tej największej w historii wojny. Cześć i chwała wszystkim polskim żołnierzom walczącym o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Cześć i chwała bohaterom kampanii wrześniowej. Cześć i chwała żołnierzom Westerplatte – powiedziała Szydło.
Premier podkreśliła również, że II wojna światowa była przede wszystkim dla Polski „niespotykaną dotąd w historii hekatomba zwyczajnych ludzi”, a nie jakimś „zwykłym” konflikt militarny. Wyraziła również przekonanie, że gdyby nie piekło, jakie w tamtym bestialskim czasie Niemcy zgotowali Polsce i Polakom, to dzisiaj siła gospodarcza naszej ojczyzny, byłaby „znacznie większa”. – Polska została doszczętnie zniszczona i ograbiona. Warszawę zrównano z ziemią. Na terenie okupowanej Polski, niemiecki, hitlerowski najeźdźca wybudował liczne obozy zagłady – dodała.
Premier przypomniała również, że polska tragedia działa się „na oczach świata i Europy”. Niestety nikt z ówczesnych przywódców nie chciał zatrzymać szaleństwa hitlerowskich Niemiec i „ginąć za Gdańsk”. – Za to polscy żołnierze ginęli, solidarnie walczyli o wolność europejskich narodów na wszystkich frontach wojny. Mimo to po wojnie, przy milczącym udziale państw zachodnich, Polska trafiła w okowy narzuconego jej siłą komunistycznego systemu. Jakże niedopuszczalne, jakże niesprawiedliwe i haniebne jest mówienie dziś przez niektóre zachodnie media o polskich obozach koncentracyjnych. Nie możemy godzić się na takie kłamstwa (…) w trosce o przyszłość Europy, bo nie ma przyszłości bez prawdy. Musimy ciągle przypominać, kto był ofiarą a kto katem – zaznaczyła Beata Szydło.
Źródło: gosc.pl
TK