28 listopada 2024

Berlin: katedra św. Jadwigi zamieniona w „kolejny protestancki Kościół”. Remont wyszedł fatalnie… ale zgodnie z planem

(fot. pixabay.com)

Efekt końcowy remontu katedry św. Jadwigi w Berlinie nie oczarował wiernych. Zamiast epatować katolickim duchem, biskupia świątynia upodabnia się do otoczenia, które utraciło poczucie sacrum. Fatalnie wyszedł nowy ołtarz zbudowany na planie koła i ustawiony w dziwacznym miejscu.

„Jako katolik można mieć tylko nadzieję, że Dobry Bóg nie jest tak brutalny, jak ten zimny, kamienny kloc”. Tak wygląd nowego ołtarza komentował na łamach „Berliner Zeitung” Kevin Gensheimer. Zdaniem publicysty autorzy remontu pozbawili kościół katolickiego wyrazu i porzucili jakiekolwiek odwołanie do tradycyjnego wystroju świątyń.

„Od soboty Berlin jest bogatszy o kolejny kościół ewangelicki… Budowla nie może być katolicka. Tak zimno, nago i bezdusznie katolickie kościoły nie wyglądają”, ubolewał.

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem Gensheimera otwarta na nowo w niedzielę 24 listopada po 6 latach remontu katedra św. Jadwigi w Berlinie przedstawia się jednoznacznie „w protestanckim stylu”.

Zupełnie fatalnie prezentuje się również nowy ołtarz – który uzyskał formę kolistego stołu zlokalizowanego dokładnie w centrum świątyni. Trudno tu mówić o jakiejkolwiek orientacji liturgii. W opinii dziennikarza Berliner-zeitung.de zmiany utrudniają odprawianie katolickiej Mszy.

Choć nowy wystrój świątyni wielu wiernych nie przypadł do gustu, to zdaje się odpowiadać intencjom władz diecezji. Jak podał portal berliner-zeitung.de, podczas ponownego otwarcia katedry Abp Heiner Koch mówił, ze ma ona być miejscem zarówno dla katolików, jak i ateistów oraz błędnowierców.

Remont skomentował również rozpoznawalny dziennikarz katolicki Aleksander Kissler. Publicysta określił nowy wygląd kościoła „arcydziełem agnostycznej dezorientacji”. Jego zdaniem zmiana wystroju wyraża „pustkę, obojętność i dystans do wiary”, jakie są normą w niemieckim Kościele.

Źródła: Berliner-zeitung.de, kath.net

FA

Liturgia źródłem katechezy. Słów kilka o tym, że „piękno zbawi świat”

Koniec Synodu. Papież chce „różnorodności”. Diakonat kobiet „do dyskusji”. Zmiany w liturgii

Bp Athanasius Schneider: Tradycyjna liturgia – pewne i jasne źródło wiedzy o Bogu

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 45 635 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram