Kard. Charles Maung Bo z Rangunu modli się za ks. Donalda Martina Ye Naing Wina, kapłana archidiecezji Mandalaj, który został brutalnie zamordowany przez grupy bojowników w Birmie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu zaapelował jednocześnie o położenie kresu przemocy i podjęcie wszelkich działań, aby zapobiec powtórzeniu się podobnych incydentów w przyszłości.
„Niech krew i poświęcenie wielu niewinnych ludzi, a także krew ks. Donalda Martina Ye Naing Wina, będą ofiarą mającą na celu położenie kresu przemocy ogarniającej naród” – stwierdził kardynał w przesłaniu po śmierci księdza brutalnie zamordowanego przez grupę zbrojną w toczącym się w kraju konflikcie między juntą wojskową a rebeliantami.
„Otrzymaliśmy wiadomość, że ks. Donald Martin Ye Naing Win, ksiądz katolickiej archidiecezji Mandalay, został brutalnie zamordowany przez grupę uzbrojonych mężczyzn wieczorem 14 lutego. Jesteśmy głęboko wstrząśnięci i zasmuceni tą wiadomością” – napisał kard. Bo w liście kondolencyjnym. „Kościół katolicki w całej Mjanmie, wraz z arcybiskupem Mandalaj, Marco Tin Winem, księżmi, osobami zakonnymi, wiernymi archidiecezji Mandalaj oraz rodzicami i krewnymi zmarłego księdza, opłakują jego stratę. Niech Bóg Ojciec, Pan wszelkiego życia, pocieszy wasze i nasze zbolałe serca” – stwierdził przewodniczący episkopatu. Wyraził też nadzieję, że z „tych rozdzierających serce doświadczeń” wyłoni się duch braterstwa. „Błagamy o zakończenie przemocy” – wezwał.
Wesprzyj nas już teraz!
Kard. Bo podkreślił, że nie można tak po prostu zapomnieć o niesprawiedliwości wyrządzonej ks. Donaldowi Martinowi Ye Naing Winowi. „Dlatego apelujemy do osób odpowiedzialnych o podjęcie odpowiednich działań i zapewnienie, że sprawiedliwość zostanie wymierzona, aby takie incydenty nie powtórzyły się w przyszłości” – napisał.
Oprócz kondolencji złożonych przez kard. Bo, współczucie wyraziła także nuncjatura apostolska w Birmie – poinformował portal LiCAS.news. Chargé d’affaires nuncjatury, dyplomata watykański ks. Andrea Ferrante, wyraził „głęboki smutek” i stanowczo potępił „wszelkie ataki na życie i godność człowieka” oraz „wszelkie formy przemocy jako sposób rozwiązywania konfliktów”. Jednocześnie wezwał księży, zakonników i misjonarzy w archidiecezji, aby mimo niebezpieczeństw wytrwali w swojej misji.
Mimo groźby przemocy, na pogrzebie księdza w jego rodzinnej wiosce Pyin Oo Lwin, zgromadziło się ponad 5000 wiernych. Odczytano również orędzia nuncjatury i konferencji biskupów kraju. Według watykańskiej agencji Fides, lokalni rebelianci aresztowali grupę około dziesięciu mężczyzn podejrzanych o zabójstwo księdza. Zostali oni postawieni przed sądem utworzonym przez siły rebelianckie, który nie podlega kontroli junty wojskowej.
Na początku lutego junta wojskowa Mjanmy zbombardowała kościół katolicki Najświętszego Serca Jezusowego w Mindat, mieście w północno-zachodnim stanie Czin. Świątynia jest katedrą nowo założonej diecezji Mindat, którą papież Franciszek utworzył 25 stycznia br.
Od czasu ataku z 6 lutego, w wyniku którego poważnie uszkodzony został dach i witraże, świątynia nie nadaje się do użytku. W wyniku bombardowania nikt nie został ranny, ponieważ księża i wierni opuścili już ten obszar ze względu na trwające walki.
Źródło: KAI
Eskalacja agresji. Wojskowy reżim w Mjanmie atakuje kościoły