2 lipca 2014

Mikołaj Boccasini urodził się w 1240 r. w Trevisio. W 1254 r. wstąpił do Zakonu Dominikanów. Studiował teologię i filozofię w Wenecji i Mediolanie, a później przez kilka lat wykładał teologię. W zakonie pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji. Najpierw był przeorem klasztoru, potem prowincjałem na Lombardię (1282-1296), by wreszcie stanąć na czele dominikanów jako generał. Dużą wagę przykładał do rozwoju intelektualnego zakonników. Wkrótce papież Bonifacy VIII obdarzył go najwyższą godnością biskupa Ostii i kardynała.

Ceniąc talent dyplomatyczny Mikołaja, Ojciec Święty powierzył mu trudne pośredniczenie w zawarciu pokoju między królem Francji, Filipem Pięknym, a królem Anglii, Edwardem I. Podobną misję szczęśliwie wypełnił na Węgrzech, gdzie rozgrywały się właśnie walki o tron. W latach 1301-1302 przebywał z misją m.in. w Polsce.

W 1303 r. Mikołaj został wybrany papieżem. Wybór został dokonany już w pierwszym głosowaniu. Przyjął imię Benedykt. Postanowił wtedy doprowadzić do zgody między potężnym rodem Colonnów oraz Filipem Pięknym. Odwołał wszystkie klątwy rzucone na Filipa przez poprzednika. Nie dopuścił jednak do zwołania soboru, którego domagał się Filip, aby zmarłego Bonifacego VIII napiętnować publicznie jako intruza na Stolicy Apostolskiej, a nawet jako heretyka.

Benedykt XI zdjął także ekskomunikę nałożoną przez Bonifacego VIII na dwóch kardynałów z rodu Colonna. Nie przywrócił im jednak godności kardynalskiej ani skonfiskowanych posiadłości, czego się spodziewali. W konsekwencji doprowadziło to do rozruchów w Rzymie. Wieczne Miasto rozdzierane walkami między rodami nie zapewniło papieżowi bezpieczeństwa i spokoju. Benedykt XI w kwietniu 1304 r. przeniósł się więc do Perugii.

W czasie swego pontyfikatu wzmocnił rolę kolegium kardynalskiego, którego rady zasięgał. Benedykt XI był autorem tomu kazań i komentarzy do Ewangelii według św. Mateusza, psalmów, Księgi Hioba i Apokalipsy, które napisał w okresie, kiedy wykładał teologię w Trewirze i Genewie.

Zmarł 7 lipca 1304 roku. Kult publiczny Benedykta XI zatwierdził Klemens XII w roku 1736. Kościół wspomina go 7 lipca.

Źródło: brewiarz.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie