3 czerwca 2021

Bp Andrzej Jeż wzywa do powrotu do kościołów. „Eucharystia jest cudem wszystkich cudów”

((fot. EWTN/youtube))

Eucharystia jest cudem wszystkich cudów. To nasz pokarm w drodze do wieczności. To prawdziwy pokarm dający życie wieczne – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Msza św. została odprawiona na Placu Katedralnym w Tarnowie a później odbyła się procesja eucharystyczna ulicami Starówki.

Bp Jeż mówił w homilii, że Ostatnia Wieczerza rozpoczęła się w Wieczerniku i wciąż trwa – rozgrywa się na ołtarzach świata.

„Dlaczego w okresie pandemii tak bardzo zależało nam na tym, żeby na miarę możliwości wierni mieli dostęp do Eucharystii, żeby w tym trudnym czasie mogli się karmić Ciałem Pańskim? Dlaczego obecnie zachęcamy wiernych, by starali się powracać do fizycznego uczestnictwa we Mszy świętej? Czynimy to nie dla statystyk albo poprawy nastroju, żeby ujrzeć znów wypełnione kościoły. Czynimy to ze świadomością, że najważniejszym pokarmem w drodze do wieczności jest właśnie Eucharystia” – dodał biskup.

Wesprzyj nas już teraz!

Biskup tarnowski podkreślił, że logika Kościoła ukierunkowania jest na wieczność. Ubolewał, że w naszym zsekularyzowanym świecie nastąpiło stopniowe zeświecczenie zbawienia. „Walczy się o człowieka, ale o człowieka pomniejszonego, sprowadzonego jedynie do wymiaru horyzontalnego, który obraca się wokół potrzeb doczesnych. Również w laicyzującej się błyskawicznie przestrzeni społecznej wzmacnia się przekonanie o tym, że religia ma spełniać rolę społeczną, przygotowywać dobrych obywateli, inspirować dobre uczynki, wspierać funkcje edukacyjne i charytatywne. Owszem, chrześcijanie wszystkie te rzeczy mogą i powinni robić, ale w efekcie głębokiej wiary, jako owoc sprawowania Eucharystii i karmienia się Chrystusem, nie zaś jako swój główny cel” – mówił.

Zdaniem bp. Jeża, jeśli chcemy naprawdę poważnie traktować Eucharystię jako pokarm na życie wieczne, to musimy też mieć świadomość, że Eucharystię trzeba spożywać, a nie wystarczy ją tylko oglądać. Jak dodał, stąd też w czasie pandemii Kościół jasno i zdecydowanie głosił, że Msza Św. za pośrednictwem mediów nie jest tym samym, co fizyczne w niej uczestnictwo.

„Choć Kościół od dawna udziela dyspensy, np. osobom chorym, niepełnosprawnym, pozwalając im uczestniczyć w Eucharystii za pośrednictwem mediów i przypominając o możliwości przyjęcia Komunii duchowej, to jednak ciągle przypomina też, że taka forma nie jest w stanie zaspokoić głodu duszy człowieka. To dlatego przynajmniej raz w miesiącu zanosi się chorym Komunię Świętą do domu. Dzięki nadzwyczajnym szafarzom Komunii Świętej stało się to możliwe nawet co niedzielę. Eucharystia karmi naszą duszę i nic nie zastąpi w życiu duchowym spotkania z Chrystusem w Eucharystii” – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż.

W Boże Ciało zorganizowano procesję eucharystyczną ulicami tarnowskiej Starówki. W diecezji tarnowskiej procesje odbywają się dziś wokół kościołów, a także ulicami miejscowości.

Źródło: KAI

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(22)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram