3 grudnia 2019

Bp Franz-Josef Overbeck: żonaci księża to pierwszy krok do kapłaństwa kobiet

(Fotograf: PONTUS LUNDAHL Archiwum: TT newsagency / FORUM)

Nie ma żadnych przeciwwskazań dla udzielania kobietom święceń kapłańskich, twierdzi niemiecki biskup Franz-Jozef Overbeck. Według ordynariusza Essen największą trudnością w tej materii jest… opór w dużej części Kościoła katolickiego.

 

Pierwszego grudnia rozpoczęła się w Niemczech Droga Synodalna, nieformalny proces nastawiony na dokonanie w Kościele niemieckim głębokich zmian w duchu liberalnym. Jednym z czterech głównych tematów Drogi jest posługa i rola kobiet w Kościele. Według bp. Franza-Josefa Overbecka z Essen zmienić można byłoby naprawdę bardzo wiele: hierarcha uważa, że kwestią otwartą pozostaje sprawa udzielania kobietom sakramentu święceń. – Osobiście mogę sobie wyobrazić, że kobiety będą księżmi – powiedział dosłownie biskup.

 

W rozmowie z sobotnią edycją dziennika „Westdeutsche Allgemeine Zeitung”. W ocenie biskupa problemem jest jednak duży opór w wielu częściach Kościoła; stad należy zastosować metodę małych kroczków. Pierwszym z nich będzie dopuszczenie do kapłaństwa żonatych mężczyzn. – To otworzyłoby niektórym drogę do kapłaństwa – stwierdził bp Overbeck.

 

Ordynariusz Essen opowiadał się za kapłaństwem kobiet jeszcze w październiku. Pod koniec synodu amazońskiego stwierdził, że „wiązanie dostępu do kapłaństwa z chromosomem Y” jest niewłaściwe. – Większość ludzi tego nie rozumie i już w to także nie wierzy. Mnie osobiście naprawdę daje to do myślenia – stwierdził.

 

Niemieckojęzyczni progresywni biskupi myślą o stworzeniu całkowicie nowego modelu kapłaństwa w myśl koncepcji opracowanej między innymi przez niemiecko-afrykańskiego biskupa Fritza-Lobingera z RPA. Ten koncept zakłada „włączanie” do kapłaństwa urzędowego katolików niezależnie od ich płci oraz stanu cywilnego. Przy praktycznym zachowaniu różnic doktrynalnych między katolikami a protestantami projekt ten celuje w istocie w głęboką protestantyzację kapłaństwa w Kościele.

 

Źródła: Katholisch.de, pch24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie