„Różaniec od wieków był i jest modlitwą pielgrzymującego ludu Bożego i najpełniej wyraża syntezę pobożności chrześcijańskiej” – mówił 7 października, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, w Bielsku-Białej bp Tadeusz Rakoczy. Ordynariusz bielsko-żywiecki w koncelebrze z biskupem pomocniczym Piotrem Gregerem oraz licznymi kapłanami sprawował Mszę św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z okazji pierwszego Diecezjalnego Spotkania Wspólnot Żywego Różańca.
W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele parafialnych Róż Różańcowych niemal z wszystkich zakątków diecezji. Bp Rakoczy w homilii podkreślił, że Różaniec, wyrażający syntezę pobożności chrześcijańskiej, „jest w pewnym sensie żywym źródłem wiary, nadziei i miłości”. „Zasługuje więc na wielki szacunek nie tylko ze względu na ogromną historyczną rolę, jaką odegrał życiu Kościoła, ale też jako modlitwa dziś wyjątkowa aktualną, gdyż uczy nas wrażliwości na Boga i na człowieka” – zaznaczał kaznodzieja i nawiązując do ewangelicznej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, apelował o pielęgnowanie wrażliwości wobec cierpienia drugiego człowieka.
Wesprzyj nas już teraz!
Duchowny wyjaśniał, że Różaniec służy kontemplowaniu Jezusa, rozpamiętując Jego życie, kochaniu Go i naśladowaniu. „Gdy wspominamy wraz z Maryją życie Chrystusa, światło Łaski pozwala łaski pozwala dostrzec w nim nie tylko Boga, ale i misterium, tajemnicę człowieka, jego poczęcie, narodziny, dorosłość i śmierć” – mówił i przypominał, że dodanie przez bł. Jana Pawła do Różańca tajemnic światła sprawiło, iż modlitwa ta stała się jeszcze bogatsza w treść biblijną.
„Modlitwa różańcowa jest nam ogromnie potrzebna i odgrywa w naszym życiu rolę trudną do przecenienia” – akcentował biskup i cytując prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, określał Różaniec jako „łańcuch bezpieczeństwa na stromej skale szczytów górskich”. Ordynariusz zaapelował o pielęgnowanie tradycji i rozszerzanie praktyki Żywego Różańca, zachęcał też do modlitwy za pojednanie, pokój, ład społeczny i współpracę ludzi dla dobra wszystkich mieszkańców Ziemi.
W specjalnym liście apostolskim, czytanym niedawno w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej, ordynariusz przypomniał, że w parafiach na Podbeskidziu Żywy Różaniec jest najstarszą i najpowszechniej kultywowaną formą zorganizowanej, wspólnotowej modlitwy. Poszczególne Róże Różańcowe tworzy dwadzieścia osób. Przez miesiąc każda z nich odmawia codziennie wyznaczoną tajemnicę różańca. W ten sposób każdego dnia cała Róża odmawia cały różaniec. Róże tworzą kobiety, mężczyźni, małżeństwa i całe rodziny, dzieci i młodzież.
KAI
mat