9 listopada 2023

Bractwo Świętego Piotra z rekordową liczbą seminarzystów. To „wskazówka” dla kościelnych dostojników

(Zdjęcie ilustracyjne, fot. PCh24 TV)

Ponad 200 seminarzystów przygotowuje się do kapłaństwa w szeregach Bractwa Świętego Piotra (FSSP). To rekordowa liczba kandydatów – najwyższa od czasu powstania stowarzyszenia życia apostolskiego w 1988 roku. Alumnów nie brakuje również w innych tradycyjnych instytutach. „To przypomnienie dla biskupów i przełożonych, którzy doświadczają wyłącznie spadku powołań, że jest inna droga”, uważa Joseph Shaw, przewodniczący Federacji Una Voce, wspomagającej rozwój środowisk tradycji katolickiej.  

Według corocznych statystyk bractwa, opublikowanych 1 listopada, do posługi kapłańskiej i sprawowania sakramentów według obrządku sprzed reformy liturgicznej przygotowuje się w jego seminariach 22 diakonów i 179 kandydatów, którzy wciąż oczekują na święcenia diakonatu. Jak donosi anglojęzyczny portal pillarcatholic.com, dane oznaczają, że w stosunku do przeszłego roku liczba seminarzystów Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra wzrosła o kolejnych 15.

Wśród kandydatów do kapłaństwa w szeregach FSSP dominują Amerykanie. Księżmi stowarzyszenia życia apostolskiego pragnie zostać 58 obywateli USA. Tradycyjną formację seminaryjną podejmuje również imponująca liczba Francuzów – 36.

Wesprzyj nas już teraz!

Do sprawowania Ofiary Mszy Świętej i sakramentów według dawnego obrządku przygotowuje się także 10 Niemców, 9 Hiszpanów, 8 Portugalczyków, 7 Włochów. Zestawienie zamykają polscy kandydaci – jest ich 6.

Formacja seminaryjna tradycyjnego bractwa prowadzona jest zasadniczo w dwóch placówkach: w niemieckim Wigratzbad oraz w Seminarium Najświętszej Maryi Panny z Guadelupe w Denton w USA. Dodatkowo isnieje również ośrodek formacji dla kandydatów pierwszego roku położony w australijskim Sydney.

Bractwo Kapłańskie Św. Piotra to jeden z największych instytutów pozostających w zgodzie z regułami kanonicznymi, a jednocześnie sprawujący kult boży wedle dawnych ksiąg liturgicznych. Obok FSSP istnieją również inne stowarzyszenia kapłańskie oddane tradycyjnej posłudze i niezmiennej doktrynie Kościoła. I tak w seminariach Instytutu Chrystusa Najwyższego Kapłana kształci się obecnie ponad 100 seminarzystów. Z kolei 45 kandydatów posiada Instytut Dobrego Pasterza, prężnie działający we Francji.

– Bractwo staje się coraz bardziej międzynarodowe. (…) Możemy się spodziewać wzrostu liczby włoskich, hiszpańskich, portugalskich i polskich księży, którzy będą mogli posługiwać w krajach, gdzie rozwój apostolatu służącego wiernym tradycji był przed długi czas utrudniony – komentował przewodniczący międzynarodowej Federacji Una Voce, Joseph Shaw.

– Podobnie z dziesięcioma seminarzystami z Niemiec. Bractwo będzie miało więcej, niż wiele niemieckich diecezji razem wziętych– dodawał. – Sukces Bractwa i innych tradycyjnych instytutów kapłańskich to przypomnienie dla biskupów i przełożonych, którzy doświadczają jedynie spadku powołań, że jest inna droga – konkludował działacz.

Źródło: pillarcatholic.com

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram