– Narkotyki są złe same w sobie. Wywołują szkody zdrowotne, psychologiczne i duchowe – podkreśla szef Brazylijskiej Unii Prawników Katolickich Miguel Vidigal. Jego słowa to reakcja na pomysł legalizacji posiadania marihuany, jaki stara się wcielić w życie brazylijski Sąd Najwyższy. W instancji znaleziono już nawet większościowe poparcie dla podobnego programu. Tymczasem wyższa izba parlamentu chce dokładnie odwrotnej polityki i obraduje nad uszczelnieniem restrykcji dla substancji psychoaktywnych.
– Badania pokazują, że marihuana to wstęp do innych narkotyków. Nie może zostać zdekryminalizowana – dodawał w rozmowie z anglojęzycznym portalem Crux przewodniczący prawniczego zgrupowania.
Widmo legalizacji posiadania narkotyku stwarza postępowanie przed Sądem Najwyższym, mające zweryfikować konstytucyjność zakazu posiadania pewnych ilości marihuany na użytek własny. Dotychczas już 5 sędziów z liczącego 11 osób składu opowiedziało się za zniesieniem zakazu, a 3 przeciw niemu.
Wesprzyj nas już teraz!
Jednocześnie w brazylijskim senacie trwają prace nad projektem ustawy mającym doprecyzować panujący porządek prawny. Obecne przepisy stanowią, że posiadacze niewielkich ilości narkotyku nie powinni być ścigani jak potencjalni handlarze, brak jednak określenia, jaka konkretna ilość stanowi granicę. W wyższej izbie parlamentu politycy dyskutują nad objęciem zakazem każdej ilości narkotyku.
W ostatnich latach działalność Sądu Najwyższego wzbudza niechęć wielu Brazylijczyków, ze względu na spore zaangażowanie instancji w kluczowe spory polityczne. Zdaniem krytyków, SN nieformalnie stawia się często w roli ustawodawcy i krytyka decyzji politycznych.
Choć legalizację pewnych ilości narkotyków i zmniejszanie przewidzianych prawnie kar często reklamuje się jako remedium, to brak dowodów na pozytywne działanie takiego ustawodawstwa. Jak pokazują przykłady Kanady, czy Holandii prawna akceptacja środków odurzających nie powoduje zmniejszenia ich spożycia, czy poprawy losu uzależnionych.
Źródło: cruxnow.com
FA
„Moda” na narkotyki. Śmiertelna pułapka zbiera żniwo wśród młodych Polaków
„Moda” na narkotyki. Śmiertelna pułapka zbiera żniwo wśród młodych Polaków
„Moda” na narkotyki. Śmiertelna pułapka zbiera żniwo wśród młodych Polaków
USA, Chiny i nowa wojna opiumowa. Komu zależy, aby Amerykanie zaćpali się na śmierć?