18 kwietnia 2023

Bruksela chce szybkiej „neutralności klimatycznej”. PE przyjął kluczowe dyrektywy z pakietu „Fit for 55”

(Oprac. GS/PCh24.pl)

Pełna „neutralność klimatyczna” do 2050 roku to cel urzędników z Brukseli. Parlament Europejski przyjął we wtorek kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu klimatycznego „Fit for 55”. Solidarna Polska wskazuje, że oznacza to nałożenie na Polaków 189 mld euro podatku.

Parlament Europejski przyjął we wtorek w pierwszym czytaniu kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu „Fit for 55”, które są konkretnymi aktami prawnymi ukierunkowanymi na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. Bruksela tym programem zapowiada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. W głosowaniu przyjęta została m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Powołany został również Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF).

Reforma systemu handlu emisjami została przyjęta stosunkiem głosów 413 do 167 (57 posłów wstrzymało się od głosu). Sektory już objęte systemem mają do 2030 roku obniżyć poziom emisji gazów cieplarnianych o 62 proc. w porównaniu z poziomem w roku 2005. Reforma zakłada też stopniowe wycofywanie bezpłatnych uprawnień do emisji w latach 2026–2034. Ponadto, powstanie odrębny system ETS II dla paliw, które wykorzystuje się w transporcie drogowym i do ogrzewania budynków. W ramach systemu Unia wprowadzi opłaty od emisji gazów cieplarnianych z tych sektorów w 2027 roku (lub w 2028 roku, jeżeli ceny energii będą wyjątkowo wysokie).

Wesprzyj nas już teraz!

Poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta wskazuje, że zmiany wprowadzone przez Parlament Europejski będą oznaczały dodatkowe podatki nałożone na obywateli. Zdaniem Kalety Polacy do 2030 roku zapłacą nawet 189 mln euro za przyspieszenie transformacji klimatycznej. „Zapłacimy wszyscy, w nowych podatkach, kosztach nabywania usług i produktów, każdy codzienny wydatek będzie obarczony skutkami dzisiejszych decyzji” – pisze Sebastian Kaleta.

„Żebyście się dobrze przygotowali do zakazu rejestracji samochodów spalinowych od 2035 roku, to od 2026 za użytkowanie swoich osobówek zapłacimy nowy unijny podatek. 0,6 mld euro rocznie w 2026 i aż 1.9 mld euro w 2030 roku. Zmiana w dotychczasowym ETS spowoduje wzrost kosztów funkcjonowania Polski w tym systemie o 52 mld euro do 2030 roku. Jeśli chodzi o prąd to rokroczny zwiększony koszt dla Polski to 7 miliardów euro rocznie! Za to, że w Polsce mamy produkowane ciepło zapłacimy 2 mld euro rocznie” – wskazuje polityk Solidarnej Polski.

Warto podkreślić, że parlament po raz pierwszy głosował także za włączeniem do ETS emisji gazów cieplarnianych z sektora żeglugi morskiej (500 głosów za, 131 przeciw, 11 posłów wstrzymało się od głosu). Europosłowie zgodzili się także na przegląd ETS w odniesieniu do lotnictwa (463 głosów za, 117 przeciw, 64 posłów wstrzymało się od głosu). Otwiera to drogę do zniesienia bezpłatnych uprawnień do emisji w tym sektorze do 2026 roku.

Nowy CBAM obejmie takie towary, jak żelazo, stal, cement, aluminium, nawozy, elektryczność i wodór. Importerzy wspomnianych towarów będą musieli zapłacić różnicę pomiędzy opłatą emisyjną w kraju produkcji a ceną uprawnień do emisji w unijnym ETS. CBAM będzie wprowadzany stopniowo w latach 2026–2034, w miarę jak będą wycofywane bezpłatne uprawnienia do emisji w ETS.

Za przyjęciem wyżej wymienionych rozwiązań głosowali polscy europosłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

pap logo

Źródło: PAP, Artur Ciechanowicz, Twitter, wpolityce.pl

WMa

Globalne ocieplenie – anatomia kontrolowanej paniki

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram