9 lipca w budynku Parlamentu Europejskiego odbyła się konferencja Międzynarodowego Sojuszu na Rzecz Wolności Obywatelskich (ICLA). Głównym jej punktem było podpisanie Deklaracji Brukselskiej dotyczącej obrony wolności słowa i praw obywatelskich.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele organizacji broniących przed islamizacją i popularyzacją szariatu z Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Holandii, Irlandii, Włochach, Polsce, Zjednoczonym Królestwie, Szwajcarii oraz ze Stanów Zjednoczonych. Obecni byli przedstawiciele różnych wyznań i orientacji politycznych, łączył ich sprzeciw wobec rosnącej społecznej roli islamu, skutkującego ograniczeniem praw obywatelskich a zwłaszcza wolności słowa.
Wesprzyj nas już teraz!
Elisabeth Sabaditsch-Wolff w mowie otwierającej konferencję wskazała na rolę uległego wobec islamizmu medialnego establishmentu, kształtującego debatę publiczną w Europie. Metody ograniczania wolności słowa i wypowiedzi zostały przez nią przyrównane do działań typowych dla reżimów totalitarnych. Europa potrzebuje dziś silnych prawnych gwarancji wolności słowa.
Według Alexandre del Valle zwalczanie wolności słowa jest rezultatem tzw. Procesu Istambulskiego, zapoczątkowanego przez Organizację Współpracy Islamskiej czyli największy blok w ONZ skupiający rządy krajów muzułmańskich. Jego celem jest przedstawianie każdej krytyki islamu i muzułmańskich społeczności jako „podżegania do nienawiści” i rasistowskiej dyskryminacji.
Emerytowany profesor studiów islamskich Hans Jansen w wygłoszonym wystąpieniu wskazał na sprzeczność szariatu z zachodnimi tradycjami. Szariat, w przeciwieństwie do prawa w tradycji europejskiej, nie podlega debacie, jest kształtowany przez grono ekspertów (imamów, ulemów, ajatollahów) nie podlegających kontroli ani żadnym formom wpływu ograniczeń ze strony ich współwyznawców. Szariat, będąc efektem konsensusu wśród muzułmańskich prawodawców, jest niekompatybilny z zachodnimi tradycjami i instytucjami prawnymi i politycznymi.
W trakcie konferencji nagrodę „Obrońca Wolności” otrzymał Lars Hedegaard, założyciel Duńskiego Stowarzyszenia Wolnych Mediów (Danish Free Press Society) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Wolnych Mediów (International Free Press Society).
Źródło: euroislam.pl
mat