13 września 2022

Brytyjski ambasador: to dzięki królowej Elżbiecie II nastąpiło zacieśnienie relacji z Kościołem katolickim

(Papież Jan Paweł II i królowa Elżbieta II w pałacu Buckingham, czerwiec 1982 r. Fot. Bridgeman Images – RDA / Forum)

Królowa Elżbieta II pomogła wzmocnić relacje Wielkiej Brytanii z Kościołem katolickim – twierdzi ambasador Wielkiej Brytanii przy Stolicy Apostolskiej Chris Trott. W wywiadzie, którego udzielił portalowi cruxnow.com, wskazał on na wiarę oraz głęboki szacunek królowej dla papieży.

 

Ambasador przypomniał, że brytyjska monarchini – także zanim jeszcze objęła tron – w sumie spotkała się z pięcioma papieżami, począwszy od Piusa XII. To za jej przyczyną w 1981 r. – chociaż w monarchii konstytucyjnej nie miała ona bezpośredniego wpływu na politykę – Wielka Brytania przywróciła formalne stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską.

Wesprzyj nas już teraz!

Ambasador uważa, że wiara królowej „miała kluczowe znaczenie dla roli, którą pełniła”, chociaż bezpośrednio nie wpływała na codzienne decyzje. Wpływ wiary wyrażał się jednak w sposobie przemawiania w orędziach bożonarodzeniowych, w jej zaangażowaniu w kontakty z ludźmi wierzącymi, nie tylko z chrześcijanami. – Można zobaczyć, ile to dla niej znaczyło – podkreślił ambasador.

Na poparcie tej tezy wskazał także fakt, że „dopiero za jej życia, za jej panowania przywróciliśmy, po dość długiej przerwie, mianowanie ambasadora przy Stolicy Apostolskiej”. – Był jeden w 1530 r. i była luka, ale w 1981 r., zainspirowany po części relacjami, jakie zaczęła rozwijać z Janem Pawłem II, rząd brytyjski postanowił podnieść poziom przedstawicielstwa dyplomatycznego tutaj w Rzymie do poziomu ambasadora. W tym roku świętujemy 40-lecie naszych stosunków dyplomatycznych na tym pełnym poziomie. W 1914 roku otworzyliśmy tu ambasadę, ale kierował nią minister, a nie ambasador, minister o randze dyplomatycznej, a nie minister jak w rządzie – tłumaczył.

Zwrócił także uwagę, że współpraca Wielkiej Brytanii z Watykanem będzie zacieśniać się, ponieważ wspólnym przedmiotem zainteresowania są cele zrównoważonego rozwoju zapisane w Agendzie 2030. – Kościół katolicki i Stolica Apostolska są naturalnymi partnerami w pracy, którą wykonujemy, starając się spełniać oczekiwania określone w tym dokumencie – mówił. Z punktu widzenia Londynu, prowadzone przez Kościół katolicki na całym świecie „sieci ośrodków zdrowia i szkół” mają duże znaczenie dla realizacji Agendy 2030. Zapisanych w niej celów nie można osiągnąć bez współpracy z ośrodkami zdrowia i szkołami.

Trott spodziewa się, że król Karolu III, pomimo pewnych kontrowersji w przeszłości, prawdopodobnie będzie kontynuował spuściznę zmarłej matki, ale na swój własny sposób.

Źródło: cruxnow.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram