4 września 2021

Usunięty ze stanu kapłańskiego były kardynał Theodore McCarrick, oskarżony o długotrwałe seksualne wykorzystywanie nieletnich oraz kleryków w piątek stanął przed sądem w mieście Dedham (Massachusetts).

 

Sprawa dotyczy trzech przypadków molestowania czternastolatka w latach 70. minionego wieku. McCarrick nie przyznał się do zarzutów, z których każdy zagrożony wiąże się z potencjalną karą 5 lat pozbawienia wolności.

Wesprzyj nas już teraz!

 

McCarrick stawił się przed obliczem wymiaru sprawiedliwości wraz z adwokat Katherine Zimmerl z kancelarii Coburn & Greenbaum. Opuścił sąd wolny z koniecznością zapłacenia kaucji w wysokości 5 tysięcy dolarów. Nie może opuszczać kraju ani zbliżać się do osób nieletnich. Kolejna rozprawa zaplanowana została na 28 października.

 

Dzisiejsze oskarżenie daje nadzieję wielu ofiarom molestowania seksualnego przez duchownych, że sprawiedliwość zwycięży, prawda zostanie wypowiedziana, a dzieci będą bezpieczne. (…) Mój klient, odważny duchowny, który przeżył molestowanie seksualne, jest silny i jest gotowy stawić czoła kardynałowi McCarrickowi w sądzie i kontynuować proces – skomentował rozpoczynający się proces Mitchell Garabedian, adwokat domniemanej ofiary McCarricka.

 

Theodore McCarrick był kardynałem od roku 2001. Przez wiele lat kontynuował swoją karierę w Kurii Rzymskiej. Według arcybiskupa Carlo Marii Viganò, byłego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych, papież Franciszek już w 2013 roku był przez niego informowany o skandalicznych nadużyciach obyczajowych z udziałem wpływowego hierarchy, który podczas obecnego pontyfikatu był między innymi wpływową postacią watykańskiej dyplomacji. Dopiero w 2019 roku McCarrick został usunięty ze stanu kapłańskiego ze względu na to, że proces kanoniczny wykazał, iż „nagabywał podczas sakramentu spowiedzi oraz popełniał grzechy przeciwko szóstemu przykazaniu z nieletnimi i dorosłymi, z obciążającym czynnikiem nadużycia władzy”.

 

Źródło: DoRzeczy.pl

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(22)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy

Udostępnij przez