26 kwietnia 2019

Chile: administrator apostolski nie udzielał Komunii klęczącym wiernym

Administrator apostolski diecezji Santiago de Chile nie chciał podczas Mszy świętej udzielić Komunii tym wiernym, którzy pragnęli przyjąć Chrystusa na kolanach.

 

Podczas Mszy krzyżma świętego w Wielki Czwartek doszło w katedrze w chilijskiej stolicy do poważnego skandalu. Bp Celestino Aós Braco OFM Cap, od marca tego roku pełniący funkcję administratora apostolskiego archidiecezji Santiago, nie udzielał Komunii świętej tym wiernym, którzy chcieli przyjąć ją w pozycji klęczącej.

 

Rzecz została uwieczniona na transmisji wideo z Mszy świętej opublikowanej w sieci.

 

Wierni, którzy przyjmowali Eucharystię stojąc, mogli zrobić to zarówno na język jak i do ręki. Na klęcząco nie było to jednak w ogóle możliwe.

 

I tak na nagraniu widać kobietę, która chce przyjąć Komunię na kolanach; biskup stojąc przed nią trzyma Ciało Chrystusa tak wysoko, że ta nie może go dosięgnąć. Biskup krótko z nią rozmawia i udziela Eucharystii dopiero, gdy kobieta wstaje. Później w ten sam sposób administrator apostolski potraktował jeszcze dwie osoby, mężczyznę i kobietę; ta ostatnia Komunii ostatecznie w ogóle nie przyjęła.

 

Jak podkreśla portal Kath.net, jest ponadto rzeczą wyjątkowo niewłaściwą, że podczas Komunii świętej kamerzysta stał tuż obok biskupa i w tym tak ważnym dla wiernych momencie, gdy przyjmowali Ciało Chrystusa, filmował z niezwykle bliskiej odległości ich twarze. To biskupowi nie przeszkadzało, ale pobożna postawa wiernych – już tak.

 

Praktyka administratora apostolskiego nie może być uzasadniona żadnymi względami; nie ma mowy o higienie, bo klęczenie nie rożni się tu niczym od stania. Wygląda więc to na zwykłą niechęć wobec takiej tradycyjnej i właściwej formy katolickiej pobożności.

 

Źródło: Kath.net

Pach

 

 

Od 1:41:40

 

 

 ***

Powyższy tekst jest jednym z licznych artykułów świadczących o olbrzymim kryzysie w Kościele. Ale zawsze pamiętamy, że Kościół to nasza Matka, to Chrystusowa Owczarnia, której – jak obiecał Jej Najświętszy Założyciel – bramy piekielne nie przemogą. Kościół – jeden, święty, powszechny i katolicki, dostarczyciel jedynej prawdziwej religii, będący Mistycznym Ciałem tego, który jest Prawdą, Drogą i Życiem istniał będzie zawsze. Był już wszakże targany licznymi kryzysami, prześladowaniami i upadkami – mimo tego zawsze wychodził z kłopotów i powstawał, by przekazywać wszystkim narodom Słowo Boże. Nie ustawajmy w modlitwie za naszych kapłanów i biskupów i Ojca Świętego, za nasze katolickie rodziny i katolickie społeczeństwo. Nie ustawajmy w modlitwie za osoby takie jak opisane w powyższym tekście – ta modlitwa jest im niezwykle potrzebna! Trwajmy przy tym w świętej wierze katolickiej, której zasad, dogmatów, prawd i tradycji nie da się zmienić – a w sprawach takich jak opisana w powyższym tekście, zaglądajmy do Katechizmu Kościoła Katolickiego, w którym wciąż odnaleźć możemy słuszne odpowiedzi na dręczące nas pytania.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie