Roger Waters, współzałożyciel legendarnego zespołu rockowego Pink Floyd przekonuje w mediach, że Tajwan jest częścią Chin co najmniej od 1948 r. i dlatego obecne akcje rządu w Pekinie nie mają nic wspólnego z agresją wobec wyspiarskiego kraju.
W wywiadzie dla amerykańskiej stacji CNN, znany z aktywizmu politycznego muzyk wyraził swoje zdanie na temat ostatnich tarć na linii Pekin-Tajpej. W odniesieniu do sugestii dziennikarza, że „Chiny są zbyt zajęte w tym momencie okrążaniem Tajwanu”, wyraźnie wzburzony rockman oznajmił, że „Chiny nikogo nie okrążają, ponieważ Tajwan jest częścią Chin, na co zgodziła się cała wspólnota międzynarodowa od 1948 r.”.
– Jeżeli tego nie wiesz, radzę lepiej zajrzyj do książek i poczytaj coś o tym, a potem rozmawiaj na podobne tematy – zasugerował dziennikarzowi. O ironio, jeden z najsłynniejszych utworów Pink Floyd, „Another Brick In The Wall” zawiera słowa „we don’t need no education” (ang. nie potrzebujemy edukacji).
Wesprzyj nas już teraz!
Musician Roger Waters: "They're not encircling Taiwan, Taiwan is part of China, and that's been absolutely accepted by the whole of the international community since 1948, and if you don't know that, you're not reading enough. Go and read about it."
This is where we are. pic.twitter.com/eeec0FOXx7
— @mhar4 (@mhar4) August 7, 2022
W całym wywiadzie z ust muzyka padło wiele oskarżeń pod adresem rządu Stanów Zjednoczonych, z jednoczesnym wybielaniem działań rosyjskich i chińskich komunistów. Przykładowo, bezpośrednią winą za wywołanie wojny na Ukrainie obarczył NATO „rozszerzające swoje wpływy” wbrew obietnicom z 1989 r., natomiast sugestie dziennikarza, że Chiny znajdują się na szczycie listy państw łamiących prawa człowieka odparł „bzdury”.
Równocześnie podważył rolę Stanów Zjednoczonych w pokonaniu Niemców podczas II wojny światowej. Skonfrontowany ze stwierdzeniem, że przecież jego ojciec zginął na froncie zachodnim w 1944 r., ponieważ USA zdecydowały się interweniować w Europie, Rogers odparł, że Waszyngton „obudził się”, kiedy wojnę tak naprawdę wygrali już Sowieci, okupując zwycięstwo ciężkimi stratami.
W 2014 r. muzyk poparł aneksję Krymu.
Źródło: cnn.com / twitter.com
PR