21 stycznia 2022

Ciąg dalszy sporu pomiędzy Rumunią i TSUE. Sądy Państw Członkowskich mogą podważać krajowe prawo

Rzecznik Generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, że w imię przepisów wspólnotowych sądy krajowe mają prawo ignorować państwowe prawo i jego interpretację ustaloną przez trybunały konstytucyjne. Ma to wynikać z zasady niezależności sędziowskiej. Wydana opinia jest odpowiedzią unijnego urzędu na spór z władzami Rumunii.

Zasada niezawisłości sędziowskiej w związku z art. 2 TUE i art. 47 Karty praw podstawowych, stoi na przeszkodzie przepisowi krajowemu lub praktyce, zgodnie z którymi sądy krajowe nie są uprawnione do badania zgodności z prawem Unii przepisu krajowego, uznanego za zgodny z konstytucją na mocy orzeczenia trybunału konstytucyjnego państwa członkowskiego”. W ten sposób Michael Collins, Rzecznik Generalny TSUE, odnosił się do pytania sądu z rumuńskiego miasta Krajowa. Instytucja wysłała do TSUE pytanie, czy za badanie zgodności pomiędzy przepisami prawa miejscowego i rozstrzygnięć sądu konstytucyjnego a prawem UE, mogą jej grozić konsekwencje prawne.

TSUE: rumuński trybunał nie może orzekać przeciw prawu UE. „Kolejny etap budowy superpaństwa”

Wesprzyj nas już teraz!

Jak zapewniał Collins, nie ma takiej możliwości, w myśl zasady niezależności sędziowskiej. Co więcej, rzecznik wezwał wręcz do ignorowania rumuńskich przepisów, jeśli wydadzą się one sędziom stać w sprzeczności z zasadami prawnymi unii. Zdaniem eurokraty, w wypadku konfliktu między instancjami krajowymi i TSUE to wykładnia unijnego sądu miałaby być obowiązująca.

Jak skomentował polski wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, Collins chce, by „TSUE stał się sądem konstytucyjnym dla każdego państwa członkowskiego”. „To nawoływanie do anarchizacji systemów prawnych państw członkowskich”, ostrzegał z kolei europoseł PIS, Jacek Saryusz-Wolski.

21 grudnia ubiegłego roku TSUE ogłosił, że rumuńskie sądy nie mogą stosować się do interpretacji prawa wystosowanej przez trybunał konstytucyjny, jeśli jest ona sprzeczna z wykładnią unijną i to pod groźbą sankcji karnych. W tym samym miesiącu rumuński TK odrzucił oświadczenie unijnej instytucji.  

Źródła: tvp.info

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram