12 listopada 2020

Co jest ważne dla ludzi z całego świata? Fascynujące wyniki wielkiego sondażu

(Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com)

Badanie socjologiczne przeprowadzone wśród mieszkańców wszystkich regionów świata ukazuje, że najważniejsza dla ludzi jest rodzina, następnie relacje i bezpieczeństwo finansowe. Wyniki ujawniają jednak interesujące zróżnicowanie. Na przykład Europejczycy w niewielkim stopniu dbają o duchowość, a Afrykanie cenią sobie raczej zapomnianą gdzie indziej wartość cierpliwości.

 

W ramach badania „Valuegraphics”, założonego przez Davida Allisona i przeprowadzonego w 152 językach, na całym świecie wykonano ponad 500 tysięcy ankiet . Pozwoliło to wyłonić 56 „wartości” kluczowych dla ludzi. Jeśli uwzględnimy średnią dla świata (bez podziału na regiony), to na pierwszym miejscu znajduje się rodzina, na drugim relacje, a na trzecim bezpieczeństwo finansowe. Na kolejnych pozycjach plasują się odpowiednio: przynależność, wspólnota, rozwój osobisty, lojalność, religijność (duchowość), bezpieczeństwo zatrudnienia i osobista odpowiedzialność. Co ciekawe „zdrowie/dobre samopoczucie” zajęło na świecie dopiero 13 miejsce.

 

Autorzy badania podali też, w jaki sposób odpowiedzi różnią się w zależności od regionów globu. Rodzina okazała się najważniejsza w 5 z 9 badanych regionów. Jednak we wszystkich zajęła czołowe miejsce. Z kolei wspólnota jest szczególnie istotna dla Afrykańczyków i mieszkańców Środkowej i Południowej Afryki. Stosunkowo nisko wspólnotę cenią sobie mieszkańcy Ameryki Północnej i Chin.

Z kolei lojalność jest szczególnie ceniona przez mieszkańców Bliskiego Wschodu, Pacyfiku/Oceanii oraz „reszty Azji” (bez Chin).

 

Wolność słowa natomiast plasuje się nisko w hierarchii wartości mieszkańców większości regionów. Wyjątkiem jest Ameryka Północna i częściowo Bliski Wschód. „Szacunek” natomiast okazuje się szczególnie istotny dla Afrykanów i mieszkańców Ameryki Południowej i Środkowej. Autorytet/władza to wartość ceniona, co ciekawe, bardziej w Ameryce Północnej niż w Chinach. Tradycja zaś jest szczególnie ceniona przez mieszkańców Ameryki Środkowej i Południowej. Szczególnie nisko poważają ją natomiast Europejczycy, którzy wyróżniają się również przywiązywaniem niewielkiej wagi do „religii, duchowości”.

 

Wartość edukacji okazuje się szczególnie istotna dla Afrykańczyków, a w mniejszym stopniu dla Północnych Amerykanów. Rzeczy materialne okazują się w szczególny sposób istotne dla Europejczyków, a nieco mniej dla Północnych Amerykanów i Chińczyków. Z kolei mieszkańcy Pacyfiku/Oceanii i Afryki nie przykładają do nich zbytniej wagi.

 

Co ciekawe, Afrykanie wśród 5 najważniejszych wartości wymienili cierpliwość – co różni ich od przedstawicieli innych regionów. Szczególnie mało cierpliwość – ale także moralność – cenią sobie mieszkańcy Centralnej i Środkowej Ameryki. Moralność okazuje się zaś szczególnie istotna dla mieszkańców Bliskiego Wschodu i Afryki.  

 

Źródło: visualcapitalist.com

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie