12 października 2023

Co się stało z krzyżami z Kopca Powstania Warszawskiego?

(Droga na Kopiec Powstania Warszawskiego w 2017 roku Fot. Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska / Forum)

Po modernizacji parku Akcji „Burza” zniknęły drewniane krzyże powstańcze, ustawione wzdłuż drogi na szczyt kopca przez harcerzy. Okazało się, że zostały przeniesione do magazynu – dowiedziała się PAP w stołecznym Zarządzie Zieleni, który odpowiadał za modernizację parku.

W 2004 roku, gdy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński, w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego powstało Muzeum Powstania Warszawskiego, a także koncepcja rewitalizacji zaniedbanego Kopca Powstania Warszawskiego. Jak wspomina szef mokotowskich radnych PiS, Radosław Sosnowski „pieniędzy i czasu wystarczyło tylko na to, żeby zrobić drogę na szczyt kopca. A tam zrobić brukowany plac wokół kotwicy powstańczej, żeby to ładnie wyglądało. W tym samym czasie harcerze ustawiali krzyże w miejscach, gdzie walczyli i ginęli powstańcy. Na części z nich umieszczali tabliczki z imionami i nazwiskami, pseudonimami, a na innych opaski powstańcze”.

Krzyże później zebrano i ustawiono wzdłuż drogi na szczyt. „Przez lata te krzyże tam stały. Ludzie przynosili i palili znicze” – relacjonuje radny. Krzyże, narażone były na złe warunki atmosferyczne, więc też były wymieniane przez dzielnicę na nowe. Ale po modernizacji parku i kopca krzyże zniknęły. 

Wesprzyj nas już teraz!

Za modernizację parku odpowiadał stołeczny Zarząd Zieleni. Jego rzecznik Karolina Kwiecień-Łukaszewska wyjaśniła, że wszystkie krzyże zostały zabezpieczone i przewiezione do magazynu. Dlaczego krzyże nie wróciły? „Układ schodów został zmieniony i projekt nie uwzględniał ponownego montażu krzyży” – wyjaśnia rzecznik.

Radny Sosnowski uważa, że była to skandaliczna decyzja i krzyże powinny wrócić na swoje miejsce.

Park Akcji „Burza” to ponad 20-hektarowy teren przy ul. Bartyckiej, na którym jest wysoki na 121 metrów kopiec Powstania Warszawskiego, usypany zaraz po wojnie ze zwożonych tu gruzów stolicy.

Źródło: PAP/Oprac. MA

pap logo

Bp Athanasius Schneider: Modlitwa o tryumf wiary katolickiej

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 34 726 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram