2 lipca 2020

Czarnogóra pod butem homolobby. Parlament przegłosował ustawę o związkach partnerskich

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com (Teddy Österblom))

81 – osobowy parlament przegłosował legalizację związków partnerskich. Za wprowadzeniem nowego prawa opowiedziało się 42 posłów. „To kolejny krok na drodze do dołączenia do najbardziej rozwiniętych demokracji na świecie” – powiedział premier Milo Djukanovic.

 

Zgodnie z ustawą pary tej samej płci są uznawane przez prawo jako jednostka społeczna, mają prawo do dziedziczenia i emerytury partnera, ale nie mogą adoptować dzieci. Nie mogą też oficjalnie nazywać się „małżeństwami”. Czarnogóra to pierwszy europejski kraj z poza UE, który uchwalił pro-homoseksualne przepisy.

 

Jak zaznacza portal „Deutche Welle”, rząd tego kraju prowadzi zaawansowane negocjacje w sprawie przystąpienia do UE. Legalizację związków partnerskich uznano za niezbędną dla procesu integracji z UE.

 

„To kolejny krok na drodze do dołączenia do najbardziej rozwiniętych demokracji na świecie”  skomentował na Twitterze premier Milo Djukanovic. „To tylko potwierdzenie, że nasze społeczeństwo dojrzewa, akceptuje różnorodność i inność. Każdy rodzi się wolny, i równy wobec prawa!” – dodał.

Czarnogóra liczy ok. 630 tys. mieszkańców. Jest kolejnym bałkańskim krajem po Słowenii i Chorwacji, które zalegalizowały związki partnerskie. Według agencji Reutera, wprowadzenie takiego samego prawa rozważa Bośnia i Hercegowina.   

 

Źródło: fakty.interia.pl / dw.com

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie