13 grudnia 2016

Czego nie wiecie o dniu świętej Łucji

(Francesco del Cossa [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons)

Święta Łucja żyła w Syrakuzach na Sycylii na przełomie II i III wieku. Była jedynym dzieckiem bogatej i szanowanej rodziny. Podczas choroby swojej matki udała się wraz z nią do grobu św. Agaty w Katanii. Wkrótce przyszła we śnie do Łucji św. Agata, zapowiadając rychłą, męczeńską śmierć i zalecając odpowiednie ku temu przygotowanie.

 

Matka Łucji wyzdrowiała, zaś sama Łucja zerwała zaręczyny z majętnym młodzieńcem, któremu była obiecana i złożyła dozgonne śluby czystości i ubóstwa. Razem z matką rozdała cały majątek biednym. Odrzucony kawaler, który wraz z narzeczoną stracił pokaźny posag, w akcie zemsty doniósł władzom rzymskim o chrześcijaństwie Łucji.

 

Trwało wówczas jedno z największych prześladowań wyznawcy Chrystusa, wywołane rozkazem cesarza Dioklecjana. Aresztowana Łucja namawiana na odstąpienie od wiary przez cesarskiego namiestnika Paschazjusza, kategorycznie odmówiła. Nakazem sądu miała być umieszczona w domu publicznym i zmuszona do prostytucji.

 

Oprawcy nie mogli jednak wykonać polecenia – nie było fizycznej możliwości ruszenia z miejsca stojącej nieruchomo Łucji. Obłożono ją więc drewnem, oblano oliwą i podpalono – ale ogień się jej nie imał. Przeżyła również ścięcie mieczem – przeniesiona do domu poprosiła o Komunię świętą i zmarła dopiero po udzieleniu jej ostatniego namaszczenia. Święta Łucja miała przepiękne, duże oczy, którymi zachwycili się również jej oprawcy. Widząc ich podziw, kazała je wyłupić.

 

Dlatego atrybutami świętej są: oczy na tacy, palma męczeństwa, lampa, symbole światła, jasności i słońca, miecz, sztylet, płomień u stóp.  Jest patronką Toledo, ociemniałych, krawców, szwaczek, rolników, tkaczy oraz orędowniczką w chorobach oczu.

 

W protestanckiej – nieuznającej kultu świętych – Skandynawii 13 grudnia wizerunek św. Łucji w świetlistej koronie i z podarunkami dla biednych w rękach, jest wyświetlany na niebie. W Syrakuzach tego dnia na drogocennej tacy niesie się tzw. oczy świętej, upamiętniające jej heroizm. Kult świętej Łucji trwa od IX wieku. Wspomina ją również Dante w Bokiej Komedii. Święta Łucja umarła śmiercią męczeńską, 13 grudnia 304 roku, w  wieku 23 lat.

 

Magdalena Żuraw

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie