„Ostatnie ataki na św. Jana Pawła II w Polsce wywołały zrozumiałą konsternację, ale podobne zachowania wobec postaci bardzo ważnych, wręcz pomnikowych, zdarzały się również w innych społecznościach”, pisze na łamach tygodnika „Niedziela” Jonathan Luxmoore, korespondent brytyjskiego tygodnika katolickiego „The Tablet” oraz współpracownik „Catholic News Service” w Waszyngtonie.
Publicysta przypomina, że w Wielkiej Brytanii środowiska motywowane ideologicznie, takie jak ruch „Black Lives Matter” od lat żądają usunięcia pomników upamiętniających osoby, które w ich mniemaniu na przykład rasistami, faszystami, homofobami etc.
„Robert Baden-Powell (1854-1941), założyciel ruchu skautowego, został zdetronizowany z rzekomą homofobię. Kapitan James Cook (1728-1779), odkrywca, został sponiewierany za kolonializm i białą supremację. Winston Churchill został uznany za rasistę”, wylicza autor.
Wesprzyj nas już teraz!
„Te same czystki ideologiczne miały miejsce w USA. I chociaż były one skierowane głównie przeciwko postaciom związanym z południowymi stanami Ameryki, potocznie zwanymi Konfederacją, to dostało się także Abrahamowi Lincolnowi i Theodore’owi Rooseveltowi – za autorytaryzm, a św. Junipero Serra (1713-1784), misjonarzowi franciszkańskiemu, za kolonializm i imperializm kulturowy”, wylicza publicysta.
W jego ocenie to dopiero początek tego typu aktów przemocy i nienawiści. Być może już niedługo okaże się, że XI-wieczny Wilhelm Zdobywca również zasługuje na potępienie, ponieważ nie działał na rzecz równości płci, a Jan III Sobieski zostanie oskarżony o to, że nie chronił tureckich więźniów LGBT i był obojętny wobec weganizmu i zrównoważonego stylu życia.
„W tym bałaganie musimy mieć nadzieję, że zwycięży sprawiedliwość i zdrowy rozsądek, i że hałaśliwe agresywne grupy nie będą w stanie zdominować opinii publicznej”, podsumowuje Jonathan Luxmoore.
Źródło: tygodnik „Niedziela”
TK