22 lipca 2021

Dania chce przeznaczyć 12 mln zł na „pomaganie Polkom” w aborcji

(fot. Pixabay)

Partia Społeczno-Liberalna i Sojusz Czerwono-Zielonych zaproponowały, aby Polki mogły dokonywać w Danii aborcji. Chcą przeznaczyć na ten cel 20 mln koron, czyli około 12 mln złotych.

Propozycja została poparta przez liberalno-konserwatywną partię Venstre, obecnie największą w opozycji. Duńskie media wskazują, że „ideą tej propozycji jest złagodzenie rygorystycznego polskiego ustawodawstwa aborcyjnego, które po serii zaostrzeń dopuszcza aborcję tylko wtedy, gdy ciąża jest wynikiem kazirodztwa lub gwałtu albo gdy życie kobiety jest zagrożone” – informują „Wysokie Obcasy”.

Chcemy dać Polkom możliwość aborcji w Danii. Trzeba reagować na straszne rzeczy, które dzieją się w Polsce. Postrzegam to jako atak na podstawowe prawa kobiet – powiedział Morten Helveg Petersen z Partii Społeczno-Liberalnej.

Wesprzyj nas już teraz!

Duńskie partie polityczne chcą przeznaczyć 20 mln koron w ciągu czterech lat dla Polek, aby te mogły w Danii poddać się zabiegowi aborcji.

Trzeba reagować na straszne rzeczy, które dzieją się w Polsce. Postrzegam to jako atak na podstawowe prawa kobiet – twierdzi Helveg.

Plan jest taki, że środki trafią do organizacji Sex & Society, która we współpracy z międzynarodową siecią Aborcja Bez Granic umożliwi dostęp do aborcji ok. 165 kobietom rocznie. Dyrektor generalny duńskiej organizacji Sex & Samfund Bjarne Christensen przyznaje, że oferowanie polskim kobietom bezpłatnej aborcji w Danii ma wymiar symboliczny.

To obecnie jedna z najgorętszych kwestii związanych z wartościami politycznymi i prawami człowieka w Europie. Ustawodawstwo zostało tak zaostrzone, że kobiety muszą zakończyć ciążę, nawet jeśli płód nie jest w stanie przeżyć. To całkowicie nieludzkie. Ta inicjatywa musi pomóc we wspieraniu kobiet, które są naprawdę w poważnych tarapatach, a potem oczywiście musi być także sygnałem politycznym, w którym sprzeciwiamy się bardzo restrykcyjnej, konserwatywnej polityce wartości, którą obecnie prowadzi – podkreśla Dyrektor generalny duńskiej organizacji Sex & Samfund Bjarne Christensen.

 

Źródło: TVN24, wysokieobcasy.pl, DoRzeczy.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(12)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy

Udostępnij przez