23 listopada 2021

„Der Spiegel”: Pieniądze z UE nie trafią w tym roku do Polski i Węgier

(Fot. Pixabay)

Komisja Europejska najprawdopodobniej nie wyśle w tym roku Polsce i Węgrom miliardów euro z funduszy pomocowych.

 

„Dziennik” cytuje we wtorek fragmenty artykułu, który ukazał się w niemieckim tygodniku „Der Spiegel”. Jeśli te informacje potwierdzą się, Unia Europejska skorzysta z mechanizmu warunkowości i nie przekaże do Warszawy i Budapesztu zaliczek z tak zwanego funduszu odbudowy.

Wesprzyj nas już teraz!

Polska wnioskowała o około 24 miliardów euro bezzwrotnych dotacji. Kolejne 12 mld miało do nas trafić jako pożyczki. Jeszcze do końca grudnia Bruksela miała wysłać obydwu państwom 13 procent kwot, o które się ubiegały.

„Komisja Europejska podjęła pierwszy krok w kierunku wycofania finansowania Polski i Węgier w ramach mechanizmu warunkowości. Miliardy z funduszy pomocowych UE raczej nie trafią do Warszawy i Budapesztu w tym roku” – napisał „Der Spiegel”.

Według pisma, szef Departamentu Budżetu Komisji Europejskiej Gert Jan Koopman pod koniec minionego tygodnia powiadomił ambasadorów Węgier i Polski, że Komisja rozważa w przypadku tych państw zastosowanie wspomnianego mechanizmu.

„Na dziesięciu gęsto zadrukowanych stronach KE podsumowuje zarzuty wobec Polski; głównym problemem jest to, że podważana jest niezawisłość sądownictwa” – twierdzi niemieckie pismo. Zastrzeżenia wobec Węgier obejmują korupcję i nepotyzm, a także „niezdolność wymiaru sprawiedliwości do podjęcia skutecznych działań przeciwko tym zjawiskom”.

Tegoroczna wypłata pieniędzy uzależniona jest od zgód Komisji Europejskiej oraz Rady Europejskiej. Według niemieckiego „Der Spiegel”, to bardzo mało prawdopodobne.  

 

Źródło: dziennik.pl

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(18)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy

Udostępnij przez