17 stycznia 2020

„Die Tagespost”: Czego w sprawie celibatu nie powiedział Andrea Tornielli?

(Medialpj [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)] + Rolando Mailo / François-Régis Salefran [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)])

W sprawę autorstwa książki kard. Roberta Saraha zawierającej artykuł Benedykta XVI włączyła się Stolica Apostolska, przekonuje niemiecki konserwatywny dziennik katolicki, „Die Tagespost”. Podany oficjalnie komunikat zawiera jednak bardzo poważny zgrzyt.

 

W ocenie watykańskiego korespondenta tego tytułu, Guido Horsta, wszystko rozstrzygnęło się między redaktorem naczelnym mediów Watykanu, Andrea Torniellim, a prywatnym sekretarzem „emerytowanego papieża”, abp. Georgiem Gänsweinem. Tornielli i Gänswein zawarli ustną umowę, która poskutkowała wydaniem komunikatu o wycofaniu się przez Benedykta XVI z autorstwa książki o celibacie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Horst zwraca uwagę, że w całej tej sprawie są dość poważne wątpliwości, które zrodził jeden z komentarzy szefa watykańskich mediów. Próbując załagodzić dysonans między stanowiskiem Benedykta a Franciszka w sprawie celibatu Tornielli zapewnił, że urzędujący następca Piotra nie chce bynajmniej likwidować obowiązku przeżywania kapłaństwa w bezżenności. Dziennikarz w oficjalnym komunikacie cytował słowa Franciszka wypowiedziane podczas lotu powrotnego ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Papież mówił wówczas, że „przychodzi mu na myśl” wypowiedź św. Pawła VI, który stwierdził, iż wolałby raczej oddać życie, niż zmienić prawo celibatu. Franciszek zapewnił też, że celibat jest „darem dla Kościoła” i on „nie daje zgody na to, by wprowadzić dobrowolny celibat”.

 

Guido Horst zwraca uwagę, że jest to cytat niezwykle wybiórczy. Podczas tej samej podróży Franciszek mówił bowiem o celibacie znacznie więcej. Dziennikarz przypomina, czego Tornielli już nie zrobił, że Ojciec Święty odwołał się też do koncepcji niemieckiego biskupa z RPA, Fritza Lobingera.

 

Bp Lobinger wydał w 2009 roku książkę „Księża jutra”, w której zaproponował bardzo poważne zmiany w przeżywaniu kapłaństwa i sprawowaniu sakramentów, pisząc między innymi o koncepcji viri probati. Franciszek wskazywał, że według Lobingera w niektórych wspólnotach katolickich można byłoby wyświęcać starszych, żonatych mężczyzn, którzy mogliby sprawować Mszę świętą, spowiadać i udzielać namaszczenia chorych. Papież określił propozycję Lobingera mianem „bardzo interesującej”.

 

 Horst przypomina, że zakończony w październiku 2019 roku Synod Amazoński poprosił Ojca Świętego właśnie nie o zniesienie celibatu, ale o zgodę na udzielani święceń żonatym – viri probati – w niektórych regionach pozbawionych powołań. A w tej sprawie Franciszek decyzji jeszcze nie podjął.

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram