9 czerwca 2014

W diecezji sandomierskiej zorganizowały je Katolickie Centra Pomocy Rodzinie a ich mottem było hasło: „Rodzina obywatelska”.

 

W Tarnobrzegu „Marsz dla życia i rodziny” rozpoczęła Msza św. na placu Bartosza Głowackiego, której przewodniczył biskup senior Edward Frankowski.

 

Lepszego dnia na marsz nie można było wybrać. Dzisiaj, bowiem przeżywamy uroczystość Zesłania Ducha Świętego i dzisiaj cały Kościół otwiera się na Jego działanie. Dlatego w 1979 r. Ojciec Święty na Placu Zwycięstwa, obecnym placu Piłsudskiego wołał „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Tak jak Duch Święty rozpoczął przemiany 2000 lat temu, tak też zainicjował je w naszej ojczyźnie przed 35 laty – przypominał bp Frankowski.

 

Bo Duch Święty to miłość, miłość Boga Ojca i Chrystusa. Miłość wszystko uświęca, napełnia nas mocą, także nas uszczęśliwia i raduje. I dlatego to dzisiejsze święto rodzin jest jednym wielkim świętem miłości w Duchu Świętym poczętej i przez Niego ożywionej – podkreślił bp Frankowski.

 

Na zakończenie Mszy św. został odczytany apel przygotowany przez Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu, w którym jego autorzy przypominali m.in., że „jeśli nie będziemy chronili życia, a w szczególności życia tych najbardziej bezbronnych, nie możemy oczekiwać, że szanowana będzie nasza wolność i własność”.

Po Eucharystii z tarnobrzeskiego rynku wyruszył barwny korowód strojny w kwiaty, baloniki oraz transparenty z hasłami wzywającymi do obrony i poszanowania rodziny. Z okrzykami i śpiewem przemaszerował ulicami Mickiewicza oraz Niepodległości do parku przy parafii pw. Chrystusa Króla, gdzie został przygotowany VII Piknik Rodzinny.

 

Podczas marszu oraz pikniku mówiono o konieczności lepszej ochrony rodziny, w tym zmianach w przepisach podatkowych, systemie edukacyjnym itp., nawiązując jednocześnie do zbliżających się wyborów samorządowych.

Za nami wybory do Europarlamentu, ale przed nami jesienne wybory samorządowe. Dlatego w tym roku zwracamy uwagę, że rodzina jest jednym z najważniejszych zasobów wspólnoty lokalnej i samorządu. Warto analizować programy i postulaty osób, pragnących sprawować władzę w instytucjach samorządu terytorialnego właśnie pod kątem rozwiązań służących pomyślności rodziny – tłumaczył organizator marszu ks. Tomasz Cuber, dyrektor Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.

 

W Sandomierzu organizatorem „Marszu dla życia” było Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie Dekanatu Sandomierskiego im. Sługi Bożego ks. Wincentego Granata. Jako przygotowanie duchowe do tego wydarzenia, w każdej parafii dekanatu odbywało się modlitewne czuwanie przy relikwiach świętej Joanny Beretta Molla.

Spotkanie uczestników Marszu rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. św. Józefa, której przewodniczył ks. Jerzy Dąbek, wikariusz generalny a koncelebrowali kapłani z dekanatu. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami: Mickiewicza, Koseły, Armii Krajowej i Żółkiewskiego do Kompleksu Rekreacyjnego. Tam odbył się piknik rodzinny. W programie pikniku znalazły się między innymi: koncert sandomierskiej orkiestry dętej, program artystyczny zespołu pieśni i tańca Ziemia Sandomierska, konkurencje sportowe, występy wokalne i taneczne oraz zabawy i gry plenerowe i edukacyjne dla dzieci.

 

Poprzez „Marsz dla Życia i rodziny” oraz Piknik Rodzinny chcemy pokazać, że rodzina nie jest marginesem życia społecznego, ale jego siłą i ona tworzy dziś i jutro naszej Ojczyzny. Chcemy także propagować ideę życia rodzinnego w duchu chrześcijańskim. Dla mieszkańców samego Sandomierza jest to wspaniały moment na wspólne, rodzinne spędzenie czasu oraz zintegrowanie wokół wartości ochrony życia i rodziny. Przyłączając się do ogólnopolskich Marszy chcieliśmy zamanifestować swoje przywiązanie do wartości rodzinnych i szacunku do życia oraz przypomnieć władzom samorządowym o obowiązku troski o rodzinę w aspekcie edukacji, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa – podkreślała Alicja Szatan, koordynator „Marszu dla życia i rodziny”.

 

 

Źródło: KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie