13 listopada 2024

Dług ekologiczny, katastrofa klimatyczna, zrównoważony rozwój. Kontrowersyjne eko-przesłanie Franciszka podczas Cop29

(fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA.)

„Troska o stworzenie jest jedną z najpilniejszych kwestii naszych czasów i jest ściśle związana z utrzymaniem pokoju”, czytamy w papieskim przesłaniu wygłoszonym przez kard. Pietro Parolina, watykańskiego sekretarza stanu podczas Konferencji Państw Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (Cop29), która obraduje w stolicy Azerbejdżanu – Baku do 22 listopada.

„Konferencja Cop 29 odbywa się w kontekście rosnącego rozczarowania instytucjami wielostronnymi i niebezpiecznymi tendencjami do budowania murów”, zauważył Franciszek. Wskazał on, że egoizm indywidualny, narodowy i potężnych grup podsyca klimat nieufności i podziałów, który nie odpowiada potrzebom współzależnego świata, w którym powinniśmy działać i żyć jako członkowie jednej rodziny zamieszkującej tę samą połączoną globalną wioskę.

„Rozwój gospodarczy nie zmniejszył nierówności”, stwierdził papież, po czym dodał: „wręcz przeciwnie, faworyzował priorytet zysku i interesów partykularnych kosztem ochrony najsłabszych i przyczynił się do stopniowego pogarszania się problemów środowiskowych”.

Wesprzyj nas już teraz!

Franciszek mówiąc o kwestii „finansowania klimatu”, będącej jednym z celów Cop29, zwrócił uwagę na konieczność zrozumienia, że „dług ekologiczny i dług zagraniczny to dwie strony tego samego medalu”.

Na koniec papież zaapelował – nawiązując do Roju Jubileuszowego 2025 – do krajów najbogatszych aby „uznały powagę tak wielu swoich przeszłych decyzji i postanowiły umorzyć długi krajów, które nigdy nie będą w stanie ich spłacić”.

„To coś więcej niż kwestia hojności, to kwestia sprawiedliwości”, podkreślił Franciszek, przypominając, że istnieje „dług ekologiczny, szczególnie między globalną Północą a Południem”.

„Konieczne jest poszukiwanie nowej międzynarodowej architektury finansowej opartej na zasadach równości, sprawiedliwości i solidarności”, aby „zapewnić poszanowanie godności wszystkich krajów, zwłaszcza najbiedniejszych i najbardziej narażonych na katastrofy klimatyczne”, podsumował.

 

Źródło: KAI

TG

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 34 806 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram