9 czerwca 2016

„Duża ustawa medialna” jeszcze nie teraz. PiS chce powołania Rady Mediów Narodowych

(Fot. Andrzej Bogacz / Forum)

Odpowiedzialny za przygotowywanie projektu tzw. dużej ustawy medialnej wiceszef resortu kultury przyznał, że do 1 lipca nie uda się zakończyć prac. Konieczne będzie uchwalenie „ustawy pomostowej” – zapowiedział Krzysztof Czabański. Do Sejmu trafił już jeden z projektów ustawy zastępczej autorstwa PiS. Dotyczy on powołania Rady Mediów Narodowych.


Uchwalona przez Sejm tzw. mała ustawa medialna była rozwiązaniem doraźnym. Jej obowiązywanie kończy się pod koniec miesiąca.

Wesprzyj nas już teraz!

 

O możliwych przyczynach opóźnienia w pracach na dużą ustawą medialną donosi czwartkowa „Rzeczpospolita”. Przeciwko rozwiązaniom zaproponowanym przez PIS protestowały m. in. n. koncerny energetyczne, który nie w smak było obsadzenie ich w roli w roli egzekutorów opłaty audiowizualnej, wokół której narosło wiele wątpliwości i pytań.

Dziennik zauważa również – na co zwraca uwagę poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO – iż wprowadzenie mediów narodowych spowoduje tak daleko idące zmiany w przepisach, że wymaga to notyfikacji Komisji Europejskiej. Potwierdza to minister Czabański. – Notyfikacja nowych projektów trwa od 8 do 18 miesięcy – tak pokazuje praktyka. Notyfikacja istotnych zmian potrafi trwać jeszcze dłużej – stwierdził.

 

Niektóre z przepisów znajdujących się w dużej ustawie medialnej resort kultury chce wprowadzić w formie szczątkowej. – Konieczne jest uchwalenie „ustawy pomostowej” – zapowiada Czabański. Do Sejmu trafił  już jeden z projektów ustawy zastępczej autorstwa PiS. Dotyczy on powołania Rady Mediów Narodowych.

 

To jest projekt, który eliminuje wpływ rządu na media publiczne. Wszystkie kompetencje, które miał dotąd minister skarbu państwa, zostaną przejęte bezpośrednio przez parlament, z dużym udziałem klubów opozycyjnych – wyjaśnia wiceminister kultury. Rada ma liczyć pięciu członków, z których trzech ma powoływać Sejm, a dwóch – prezydent. W obsadzie rady dwa miejsca będą ustawowo zagwarantowane przedstawicielom klubów opozycyjnych. Kadencja ma trwać sześć lat.

 

W związku z planowanym utworzeniem RMN, przygotowane zostały także zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji oraz w ustawie o PAP.

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

luk

 

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram