W lutym papież Franciszek zdecydował o powiększeniu grupy ekspertów synodalnych, którzy mają przygotować ostatnią fazę Synodu o Synodalności. Włączył do niej między innymi amerykańską socjolog Tricię Bruce, brazylijską profesor teologii Marię Lucchetti Bingemer oraz niemiecką zakonnicę Birgit Weiler. Wszystkie oczekują zmian w takich kwestiach jak diakonat czy kapłaństwo kobiet.
Według prof. Marii Lucchetti Bingemer nie należy oczekiwać, że już wkrótce w Kościele zostanie wprowadzone kapłaństwo kobiet. Nie ma jednak wątpliwości, że wykonano w tę stronę pewne konkretne kroki. Papież Franciszek zaczął zatrudniać kobiety na kierowniczych stanowiskach w Watykanie. – Obecność kobiet na kierowniczych stanowiskach jest już bardziej widoczna. Tworzy to eklezjalną rzeczywistość: kobiety nie są już pasywne, zajmują miejsca i robią to bardzo dobrze – powiedziała Bingemer w rozmowie z niemieckim portalem Katholisch.de.
– To mogłoby otworzyć przyszłość, w której możliwe będą diakonisy albo nawet kapłanki – dodała. Teolog wskazała też, że papież Franciszek pozwolił na swobodę dyskusji o kapłaństwie kobiet. Autorów, którzy piszą na ten temat, nie spotykają już żadne kary. Ona sama napisała książkę pt. „Transforming the Church and Society from a Feminine Perspective (pol. „Przekształcenie Kościoła i społeczeństwa z perspektywy żeńskiej”). Optowała w niej za kapłaństwem kobiet.
Wesprzyj nas już teraz!
Według Bingemer ewentualnie wprowadzenie do Kościoła katolickiego diakonatu zostanie przeprowadzone w ostrożny i spokojny sposób.
Również amerykańska socjolog Tricia Bruce uważa, że dojdzie tutaj do zmiany. Już w 2021 roku opublikowała studium na temat diakonatu kobiet. Bruce jest przekonana, że wiele kobiet „czuje powołanie do diakonatu” i część z nich na nie odpowie, gdy tylko droga do takiej posługi zostanie otwarta.
Papież Franciszek w lutym zorganizował spotkanie na temat diakonatu kobiet, w którym uczestniczyli kardynałowie z elitarnej Rady Kardynałów oraz kobiety optujące za taką posługą. Była wśród nich anglikańska „biskup” Joe Bailey Wells oraz włoska zakonnica Linda Pocher. Ta druga przekonywała, że Franciszek jest zdecydowany na wprowadzenie diakonatu kobiet.
O żeńskim diakonacie mówił kilka dni temu sekretarz generalny Synodu Biskupów, kard. Mario Grech. Purpurat stwierdził, że wprowadzenie w Kościele katolickim takiej posługi byłoby naturalnym pogłębieniem… woli Pana”.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach