3 lutego br. Konferencja Episkopatu Niemiec (Deutsche Bischofskonferenz) opublikowała wyniki ankiety papieża Franciszka. W związku z wydanym dokumentem niemieccy biskupi zapowiadają nową drogę w przekazywaniu zasad katolickiej moralności seksualnej oraz nowe podejście do duszpasterstwa. Niezmienne ma pozostać przesłanie Kościoła w kwestii małżeństwa i rodziny.
Jak informuje „domradio.de”, „wyniki ankiety są już w tej chwili bardzo niepokojące dla niemieckiego Kościoła Katolickiego i stanowią impuls do podjęcia konkretnych działań”.
Wesprzyj nas już teraz!
W opublikowanym dokumencie Episkopat Niemiec wskazuje na to, że „większość katolików w Niemczech odrzuca zasady etyki seksualnej. Natomiast nauka Kościoła nie ma przełożenia na ich życie codzienne”. Jak podaje „domradio.de”, „zdecydowana większość wiernych opowiada się za antykoncepcją, natomiast odrzuca aborcję (…) Wielu niemieckich katolików nie rozumie podejścia Kościoła do osób rozwiedzionych, które ponownie zawarły związek małżeński. Wierni niemieckiego Kościoła katolickiego oczekiwaliby w tej sprawie większego zrozumienia dla osobistych decyzji podyktowanych sumieniem (…) Za sprawiedliwe większość katolików uważa respektowanie homoseksualności oraz uznanie przez prawo związków jednopłciowych, z tym że bez przyznawania takim parom statusu małżeństwa”.
W odpowiedzi na wyniki ankiety Episkopat Niemiec zaleca, „aby przed rozpoczęciem Światowego Synodu Biskupów w październiku 2014 roku wypracowane zostało konkretne stanowisko wobec osób, których związki zakończyły się niepowodzeniem”. Zdaniem biskupów, „powodów rozbieżności pomiędzy poglądami wiernych a nauką Kościoła należy szukać w przemianach, jakie mają miejsce w społeczeństwie i w nieodpowiedniej działalności duszpasterskiej”. Ponadto zwraca się uwagę także na to, że „język wielu dokumentów kościelnych nie jest zrozumiały dla wiernych”.
Opublikowanie wyników ankiety Centralny Komitet Niemieckich Katolików (Das Zentralkomitee der deutschen Katholiken) ocenia jako ważny krok w kierunku bardziej szczerej i otwartej komunikacji.
Z kolei kard. Reinhard Marx ostrzega przed błędną interpretacją wyników, zaznaczając, że „wierni nie odrzucają nauki Kościoła, ale chcieliby jedynie usłyszeć od Kościoła, że będzie możliwy dla nich nowy początek, nawet w przypadku, jeśli ich życie nie poszło taką droga, jaką pierwotnie obrali”.
Źródło: domradio.de
Klaud