26 kwietnia 2021

Erdogan domaga się wycofania amerykańskiego potępienia dla zbrodni na Ormianach

(Fot. Zuma Press/Forum)

– Prezydent USA poczynił bezpodstawne, niesprawiedliwe i nieprawdziwe uwagi na temat smutnych wydarzeń, które miały miejsce w naszym regionie ponad 100 lat temu – w ten sposób przywódca Turcji Recep Tayyip Erdogan odniósł się do potępienia rzezi Ormian przez Joe Bidena.

 

Prezydent Erdogan udzielił mediom komentarza po poniedziałkowym posiedzeniu rządu. Wezwał Bidena by ten natychmiast wycofał swoje oświadczenie, że masakra dokonana w 1915 roku to ludobójstwo.

To  nie pierwsza reakcja tureckiego lidera na jednoznaczną ocenę prezentowaną ostatnio przez Waszyngton. Erdogan mówił już wcześniej o „złym kroku” i „głębokiej ranie”. Teraz namawiał by Amerykanie „spojrzeli w lustro”. Najnowsza wypowiedź zawierała bowiem odniesienia do sposobu, w jaki traktowali rdzennych mieszkańców zajmowanych przez siebie ziem.

Prezydent Turcji odwoływał się jednak także do pojednawczych tonów. Zadeklarował, że liczy na wyjaśnienie spornych kwestii z Bidenem podczas czerwcowego spotkania przywódców państw NATO.

Erdogan ponowił zachętę dla tureckich i armeńskich badaczy dziejów by utworzyli wspólną komisję historyczną, która zajmie się dramatem sprzed ponad wieku.

– Mam nadzieję, że prezydent USA jak najszybciej wycofa swoją deklarację – mówił w poniedziałek Erdogan.

Jeśli mówisz o ludobójstwie, to musisz spojrzeć w lustro i dokonać oceny. Sprawa rdzennych Amerykanów – nie muszę nawet wspominać tego, co się stało. To jest jasne – ripostował.

 

Źródło: Polsat News

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie