10 czerwca 2021

Eurokraci murem za Czechami w sporze o polską kopalnię Turów

(fot. wikimedia. org)

Rzecznik Komisji Europejskiej Vivian Loonela poinformowała w środę wieczorem, że unijny organ zdecydował się na dołączanie jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów.

W wydanej w maju przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzji nakazano Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni odkrywkowej Turów. Według TSUE taki stan rzeczy miałby potrwać „do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku”.

Loonela podkreśliła, że stanowisko Komisji Europejskiej jest tożsame z opinią, jaką w tej sprawie eurokraci wyrazili 17 grudnia 2020 roku, w której to KE stwierdziła, że zdecydowana większość skarg Czech w sprawie polskiej kopalni w Turowie jest uzasadniona.

Chociaż Komisja zdaje sobie sprawę, że Czechy i Polska dyskutują obecnie o możliwym polubownym rozwiązaniu, żadne takie rozwiązanie nie zostało jeszcze zidentyfikowane, więc sprawa nadal toczy się przed Trybunałem – stwierdziła rzecznik KE.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

 

Źródło: Onet

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie