27 lutego 2024

Europarlament: Nowe porozumienie godzi w rolników. Po przejściu do opozycji politycy PiS niezłomnie stają w obronie wsi

(Grafika: GS / PCh24.pl)

Przyjęte we wtorek przez Parlament Europejski unijne przepisy dotyczące odbudowy zasobów przyrody uderzają w rolników – przekonywali na konferencji w Strasburgu europosłowie PiS. – Europejski Zielony Ład nigdy nie został poprzedzony elementarną analizą finansową – mówił na konferencji europoseł Bogdan Rzońca o destrukcyjnym, pseudoekologicznym programie zatwierdzonym przez… byłego premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Twórcy Europejskiego Zielonego Ładu przygotowali pewne idee, tymi ideami napompowali swoje środowiska polityczne i tymi ideami poją swoich wyborców, mamiąc ich, że są gdzieś jakieś wielkie pieniądze na ich realizację. Okazuje się, że nie ma. Z góry założono, że znaczna część tej idei to będą koszty po stronie przedsiębiorców – powiedział Rzońca. Dodał, że tych kosztów nie wytrzymują dziś europejscy rolnicy, którzy protestują w całej Europie.

Wesprzyj nas już teraz!

Europoseł Krzysztof Jurgiel (PiS) jest również zdania, że koszty Europejskiego Zielonego Ładu nie zostały wycenione. – Wina leży po stronie całej klasy politycznej PE, który przyjmowała te akty, często kilka podczas jednego posiedzenia. Teraz wszyscy umywają ręce i uważają, że nic złego nie zrobili – skomentował.

Europosłanka Anna Zalewska (PiS) odkryła na konferencji, że „przegłosowano dokument, który bezpośrednio uderza w rolników”.

Widzimy sytuację, w której polski rolnik, polski leśnik będzie miał ogromne kłopoty. (…) Rolnicy mają mieć kontrolerów, z krajów członkowskich i UE, którzy systematycznie będą badać ziemię, karać i wskazywać w jaki sposób mają gospodarować swoja rolą. (…) To obywatele zapłacą za pomysły Komisji Europejskiej. Trzeba zaciągnąć hamulec i przeliczyć to jeszcze raz i wybrać to, co naprawdę służy środowisku – podkreśliła Zalewska.

Parlament Europejski przyjął we wtorkowym głosowaniu kontrowersyjne porozumienie z Radą w sprawie nowego unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zwolennicy nowych przepisów uważają, że pomogą one odbudować zniszczoną przyrodę w UE, a krytycy alarmują, że będą niekorzystne dla rolników.

Projekt wywołał kontrowersje w PE. Przeciwko regulacjom opowiedziały się Europejska Partia Ludowa, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy oraz prawicowa grupa Tożsamość i Demokracja. Za nowymi rozwiązaniami byli Socjaliści i Demokraci, Zieloni oraz grupa Odnowić Demokrację. Eurodeputowani z tych stronnictw przekonywali, że jest to prawo niezbędne, aby odbudować unijną przyrodę.

Po tygodniach intensywnych sporów nie udało się zatrzymać procedowania nowych przepisów. Ostatecznie projekt trafił do negocjacji z Radą (państwami członkowskimi), a rozmowy zakończyły się podpisaniem porozumienia.

Porozumienie zostało przyjęte we wtorek 329 głosami za, przy 275 głosach przeciw i 24 wstrzymujących się. Zobowiązuje ono państwa członkowskie do odbudowy do 2030 roku co najmniej 30 proc. siedlisk przyrodniczych (od lasów, łąk i terenów podmokłych po rzeki, jeziora) ze stanu złego do dobrego, co najmniej 60 proc. do 2040 roku i 90 proc. do 2050 roku.

pap logo

Źródła: PAP, PCh24.pl

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(17)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 139 569 zł cel: 300 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram