29 marca 2018

Eurostat: najwięcej dzieci rodzi się we Francji i Szwecji. Najmniej na południu Europy

(źródło: pixabay.com)

Francja i Szwecja mają najwyższy współczynnik dzietności w Europie, chociaż liczba urodzeń w całej UE jest dużo mniejsza niż potrzeba do naturalnego uzupełnienia populacji – podał w środę Eurostat. Polska wraz z innymi krajami południowoeuropejskimi jest w samym ogonie UE.

 

Najmniej dzieci rodzi się w Hiszpanii i we Włoszech. Kraje Europy Południowej – podkreśla Eurostat – najbardziej ucierpiały z powodu problemów gospodarczych ostatnich lat.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W całej Unii Europejskiej urodziło się 5 mln 148 dzieci w 2016 r., ostatnim roku, dla którego dostępne były dane w porównaniu do 5 mln 103 dzieci w 2015 r. Ogółem łączny współczynnik dzietności wyniósł 1,60 urodzeń na kobietę, znacznie poniżej 2,1 żywych urodzeń na kobietę, które gwarantują zastępowalność pokoleń w krajach rozwiniętych.

 

Wysoki współczynnik dzietności odnotowała Francja (1,92 urodzeń na kobietę), następnie Szwecja (1,85), Irlandia (1,81), Dania i Wielka Brytania (oba kraje po 1,79).

 

Najmniej dzieci urodziło się w Hiszpanii i Włoszech (jedynie 1,34 urodzeń na kobietę), a następnie w Portugalii (1,36), na Cyprze i Malcie (1,37), w Grecji (1,38) i w Polsce (1,39). W Niemczech w 2016 r., gdzie współczynnik dzietności wyniósł 1,59 urodzeń na kobietę, zanotowano rekordową liczbę dzieci od kilku lat – 792 tys.131. Wzrost urodzeń odnotowano pośród kobiet spoza Niemiec.

 

Federalny Urząd Statystyczny Destatis, który opublikował dane powiedział, że podczas gdy niemieckie kobiety miały o 3 procent więcej dzieci, nie-niemieckie urodzenia wzrosły o 25 procent.

Statystycznie średnio kobiety w UE miały pierwsze dziecko w wieku 29 lat. W Bułgarii matki rodziły pierwsze dzieci w wieku 26 lat, a we Włoszech na pierwsze dziecko decydowano się dopiero w wieku 31 lat – stwierdził Eurostat.

 

Największy odsetek urodzeń wśród nastoletnich matek miał miejsce w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Z kolei Finlandia szczyci się największą liczbą dużych rodzin. Co dziesiąta matka miała czworo lub więcej dzieci.

 

Od 2012 r. Europejki rodzą wyraźnie mniej dzieci – około 5 mln. Ten poziom stale się utrzymuje. Eurostat podkreślił, że co roku współczynnik dzietności powinien wynosić 2.1 dziecka na kobietę, by utrzymać stałą wielkość populacji w przypadku braku migracji.

 

 

Źródło: thelocal.se

AS

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram