4 września 2023

Franciszek w Mongolii: charytatywność, nie „prozelityzm” jest fundamentem tożsamości Kościoła

(fot. EPA/CIRO FUSCO Dostawca: PAP/EPA.)

Papież Franciszek podkreślił, że od samego początku Kościół „ukazywał czynami, że wymiar charytatywny stanowi fundament jego tożsamości”. W jego opinii „mitem” jest, jakoby Kościół angażował się dzieła miłosierdzia mając na uwadze nawracanie, określane przez papieża „prozelityzmem”, „perswazją” i „przeciąganiem na swoją stronę”. 

Na zakończenie wizyty w Mongolii papież Franciszek odwiedził w poniedziałek w stolicy Ułan Bator Dom Miłosierdzia – katolicki ośrodek pomocy dla ubogich, bezdomnych i ofiar przemocy domowej.

W przemówieniu wygłoszonym w ośrodku podczas jego inauguracji papież nawiązał do licznych inicjatyw, podjętych przez wspólnotę pierwszych chrześcijan, w celu „realizacji słów Jezusa, dających życie Kościołowi zbudowanemu na czterech filarach: komunii, liturgii, służbie i świadectwie”.

Wesprzyj nas już teraz!

„Wspaniale widzieć, że po tylu wiekach ten sam duch przenika Kościół w Mongolii: w swojej małości żyje on braterską komunią, modlitwą, bezinteresowną służbą cierpiącej ludzkości i świadectwem swej wiary” – dodał, odnosząc się do tego, że w kraju tym mieszka bardzo mała wspólnota katolicka.

„Od czasu, gdy pierwsi misjonarze przybyli do Ułan Bator w latach 90-tych, natychmiast usłyszeli wezwanie do miłosierdzia, które doprowadziło ich do zaopiekowania się opuszczonymi dziećmi, bezdomnymi braćmi i siostrami, chorymi, osobami niepełnosprawnymi, więźniami i tymi, którzy w swojej sytuacji cierpienia prosili o przyjęcie” – powiedział Franciszek.

Papież zaznaczył, że liczne inicjatywy dobroczynne doceniane są przez miejscową ludność i władze.

„Z drugiej strony – przypomniał odwołując się do lat po upadku komunizmu – to sam rząd mongolski poprosił o pomoc misjonarzy katolickich, żeby stawić czoła licznym kryzysom społecznym w kraju, który w tym czasie znajdował się w delikatnej fazie transformacji politycznej, naznaczonej powszechnym ubóstwem”.

Stwierdził następnie: „Prawdziwy postęp narodów nie jest mierzony bogactwem ekonomicznym, nie mówiąc już o tym, ile inwestują w złudną siłę zbrojeń, lecz ich zdolnością do zapewnienia zdrowia, edukacji i integralnego rozwoju ludzi”. Franciszek powiedział też, że chciałby obalić mit, że tylko osoby zamożne mogą angażować się w wolontariat.

„Rzeczywistość mówi coś zupełnie przeciwnego: nie trzeba być bogatym, żeby czynić dobro” – dodał.

„Drugim mitem, który należy obalić, jest ten, według którego Kościół katolicki, który wyróżnia się na całym świecie wielkim zaangażowaniem w dzieła promocji społecznej, czyni to wszystko ze względu na prozelityzm, tak jakby troska o innych była formą perswazji, żeby przyciągnąć na swoją stronę. Nie, chrześcijanie szanują potrzebujących i robią, co mogą, aby ulżyć ich cierpieniu, ponieważ widzą w nich Jezusa” – zapewnił.

Na zakończenie papież poprosił obecnych: „Miejcie również miłosierdzie, by modlić się za mnie”.

PAPpap logo / oprac. PR

Wizyta Franciszka w Mongolii. W tle Chiny, Rosja i wojna na Ukrainie

„Ocieplenie” na linii Watykan- Chiny w praktyce. Żaden biskup z ChRL nie otrzymał pozwolenia na spotkanie z papieżem w Mongolii

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram