18 lipca 2020

Francja: Podpalono katedrę w Nantes. Poważne zniszczenia

(fot. printscreen/via twitter)

Katedra w Nantes stanęła w ogniu. Publikowane we francuskich mediach społecznościowych filmy pokazują języki ognia i unoszące się ze świątyni kłęby dymu. Straż pożąrna ugasiła pożar, ale zniszczenia są duże. Służby mówią o podpaleniu.

 

Nantes to historyczna stolica Bretanii. Budowa nantejskiej katedry rozpoczęła się w 1434 roku na miejscu starszej, romańskiej świątyni. Katedrę pw. św. Piotra i Pawła zamknięli antychrześcijańscy rewolucjoniści; katolikom została zwrócona w 1802 roku.

 

W sobotę rano we francuskich mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się filmy obrazujące pożar katedry. Na miejscu pojawili się strażacy i po kilku godzinach akcji ugaili ogień. Pierwotnie podawano, że nie wiadomo jakie są przyczyny wypadku, czy doszło do celowego podpalenia, czy też rzecz jest efektem na przykład zwarcia jakiejś instalacji. 

 

Jednak wczesnym popołudniem francuskie służby poinformowały, że wszystko wskazuje na podpalenie: ogień płonął w trzech różnych miejscach. 

 

Na szczęście nie doszło do zajęcia ogniem dachu co pozwoliło uniknąć największych zniszczeń. Obecnie mówi się o całkowitym zniszczeniu organów oraz poważnych uszkodzeniach witraży. 

 

W 2019 roku Francją i całą Europą wstrząsnął horrendalny pożar katedry Notre-Dame. W tym roku z kolei spalił się (lub został spalony) kościół polsko-francuski w parafii Corbeil-Essonnes.

  

 

 

Źródło: Twitter

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie