28 marca 2023

Francja: władze i celebryci chcą „prawa do przedwczesnej śmierci” Kościół protestuje i mówi „nie”

(Fot. PCh24.pl)

Biskupi katoliccy Francji potwierdzili swój sprzeciw wobec tzw. „czynnej pomocy w umieraniu”, będącej pre-eutanazyjnym pomysłem francuskich „progresistów”. Episkopat zaapelował za to o „prawdziwą opiekę paliatywną, skupienie uwagi na każdej cierpiącej osobie”. Pomysł legalizacji eutanazji popierają władze, a także znani francuscy celebryci.

Episkopat wyraził sprzeciw wobec postulowanej poprawki legislacyjnej zmierzającej do „legitymizacji eutanazji lub wspomaganego samobójstwa”. Biskupi wskazali na potrzebę lepszego zarządzania pomocą dla osób uzależnionych ze względu na podeszły wiek czy choroby.

28 marca po zgromadzeniu plenarnym w sanktuarium w Lourdes, wydano deklarację, w której wezwano do rozwoju opieki paliatywnej, która wciąż we Francji jest „niewystarczająca”. Nawiązano do apelu organizacji pracowników służby zdrowia, który też domagał się wstrzymania takiego ustawodawstwa.

Wesprzyj nas już teraz!

„Słyszymy, jak bardzo wielu opiekunów stanowczo twierdzi, że ręka, która opiekuje się, w żadnym wypadku nie może być tą, która zadaje śmierć. Słyszymy, jak wiele postaci naszego społeczeństwa, o różnych poglądach filozoficznych i przynależności religijnej, ostrzega przed możliwością rezygnacji z życia, jaką narzucano by osobom słabym” – wskazano w dokumencie.

Deklaracja Konferencji Biskupów Francji dodaje: „Słyszymy bunt, złość, poczucie niesprawiedliwości, które wybrzmiewają w obliczu cierpienia i śmierci, jako wezwanie do większego braterstwa i jako poszukiwanie nadziei (…), ale w żadnym wypadku nie jako legitymizację eutanazji lub wspomaganego samobójstwa”.

Dalej Episkopat apeluje, aby „aktualna debata na temat kresu życia stanowiła pozytywną szansę na znaczący postęp we wspieraniu osób wiekowych i chorych. Biskupi stwierdzają, że „wolność może się rozwinąć tylko wtedy, gdy wartość życia każdego człowieka zostanie w pełni uznana i uszanowana”.

To ważny głos nawiązujący do tzw. „Konwencji obywatelskiej”, która zgromadziła pracowała nad tematem końca życia. Konwencja ma na początku kwietnia wydać opinię doradczą dla rządu. Debata na temat „końca życia” oznacza mobilizację aktywistów na rzecz pełnej legalizacji eutanazji.

Eutanazja i tzw. „wspomagane samobójstwa” to dwa kolejne tematy, które usiłuje się „postępowo” przeforsować we Francji. Do wspólnego frontu walk o legalizację eutanazji przystąpili celebryci, zwolennicy laicyzmu, a nawet towarzystwa ubezpieczeniowe. Z kolei zwolennicy eutanazji kilkakrotnie wzywali już do zalegalizowania „aktywnej pomocy w umieraniu”. Niedawno mocno się zaktywizowali, bo powołana przez Emmanuela Macrona tzw. „konwencja obywatelska dotycząca końca życia” jest właśnie na ostatnim etapie swoich prac. Oni też wydali swój apel, a na liście jego sygnatariuszy znajdują się m.in. aktorka Nathalie Baye, minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner, piosenkarka Françoise Hardy, czy „dziecko 1968 roku” i polityk Zielonych Daniel Cohn-Bendit. W sumie 109 francuskich artystów, intelektualistów i polityków.

Ich „manifest” w połowie marca opublikował dziennik „L’Obs”. Wzywają w nim Emmanuela Macrona do „zmiany prawa dotyczącego końca życia”. „Życie należy do nas i śmierć też” – stwierdza „Manifest 109”. Nazwa nawiązuje do opublikowanego pięćdziesiąt lat wcześniej „Manifestu 343 kobiet”, który stał się podstawą do legalizacji we Francji aborcji. Szczególnie kontrowersyjna wydaje się w tej akcji rola towarzystw ubezpieczeniowych. Podnosi to kwestię tabu jaką są „oszczędności”, które dałoby wprowadzenie ustawy o eutanazji.

Dodajmy, że na początku września 2022 roku firmy ubezpieczeniowe zorganizowały nawet „okrągły stół” na temat eutanazji i wspomaganego samobójstwa. Miało to miejsce w ramach 43. Kongresu Krajowej Federacji Francuskich Funduszy Inwestycyjnych. Spotkanie zatytułowane „Wybierz koniec życia: ostateczna wolność?” zgromadziło trzech prelegentów. Byli nimi Jean-Luc Romero-Michel, honorowy prezes Stowarzyszenia „na rzecz prawa do godnej śmierci” (ADMD), François Damas, członek komisji „eutanazji” z Belgii oraz Matthias Savignac, przewodniczący Mutuelle générale de l’Éducation nationale (MGEN). Nie zaproszono natomiast nikogo, kto wartości życia, by bronił…

Tzw. „Konwencja obywatelska” to zebranie 184 wybranych przypadkowo obywateli, którzy dyskutują dany temat. Inicjatywa jest pomysłem Emmanuela Macrona. Na tej „konwencji” zdecydowana większość opowiadała się za zmianą ustawy o „czynnej pomocy w umieraniu”. Jak zwykle zaczyna się od delikatniejszej formy rozmontowania bezwzględnego szacunku dla życia.

Aktywność „euta-nazistów” wywołała reakcję francuskich hierarchów. Trzeba jednak zauważyć, że głównym tematem obrad w Lourdes we wtorek i środę były „nowe środki dotyczące funkcjonowania Kościoła w celu zapobiegania przemocy seksualnej”. Był to temat „priorytetowy” obrad. Pod koniec tygodnia spodziewane jest głosowanie konkretnych propozycji w tym temacie.

 

BD

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(25)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram