4 czerwca 2021

Galopujący wzrost światowych cen żywności. Najdrożej będzie jesienią

(fot. Pixabay)

„Światowe ceny żywności rosną w najszybszym tempie od dekady” – poinformowała w piątek FAO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Z analizy przeprowadzonej przez FAO wynika, że w ciągu ostatniego roku ceny żywności wzrosły o 39,7 proc. Tylko w maju odnotowano niemal 5-procentowy wzrost cen w porównaniu z kwietniem.

Z danych organizacji wynika, że wzrosły ceny wszystkich pięciu produktów uwzględnianych w zestawieniach: zbóż (o 6 proc. miesiąc do miesiąca), oleju roślinnego (7,8 proc.), mleka (1,5 proc.), mięsa (2,2 proc.) oraz cukru (6,8 proc.).

Rekordowe koszty to wynik zwiększonego popytu po okresie pandemii oraz zaległości w produkcji. Do podwyżki przyczyniły się ogólnoświatowe restrykcje i ograniczenia w transporcie.

W tym tygodniu stowarzyszenie handlu detalicznego na wyspach British Retail Consortium ostrzegało konsumentów, że najwyższe rachunki za zakupy czekają ich na jesieni tego roku. Sytuacja ma unormować się jakiś czas później – eksperci prognozują silne ożywienie w produkcji zbóż.

 

Źródło: Interia.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie