19 października 2022

Gazowa dyktatura w unii: Von der Leyen zapowiada wspólny zakup surowca i dzielenie rezerw

(fot. flickr.com/ The Left)

Podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim Ursula von der Leyen ogłosiła, że państwa członkowskie UE powinny wspólnie, na poziomie unijnym, zakupić w tym roku gaz ziemny. Działania takie ma przeciwdziałać konkurencji i zahamować wzrost cen.  

Jak wskazała przewodnicząca KE jest to ważne, aby kraje unii nie napędzały skoku kosztów zakupu surowca przez wzajemną rywalizację o zasoby. Eurokratka chce również, by pomiędzy narodami panowała „solidarność gazowa”, co sprowadza się do żądania dzielenia strategicznych zapasów błękitnego paliwa z sąsiadami.

Sytuacja jest szczególnie trudna dla krajów bez dostępu do morza w Europie Środkowej. Na naszym jednolitym rynku z wysoce zintegrowanymi łańcuchami dostaw zakłócenie w jednym państwie członkowskim ma ogromny wpływ na wszystkie państwa członkowskie. Dlatego dzielenie się gazem w sytuacji kryzysowej ma kluczowe znaczenie – oświadczyła polityk.

Wesprzyj nas już teraz!

– Państwa członkowskie już od pięciu lat mają na mocy prawa UE obowiązek zawierania umów solidarnościowych. Jednak do dziś uzgodniono tylko 6 z 40 możliwych umów. To po prostu za mało. Dlatego wprowadzimy domyślne zasady dla państw członkowskich. Będzie to wiążące, o ile nie zawrą indywidualnych umów solidarnościowych. Solidarność energetyczna jest podstawową zasadą w naszych traktatach, więc wcielmy ją w życie – zaznaczyła von der Leyen.

Te środki – jak dodała – będą miały pozytywny wpływ na ceny gazu. – Zwiększyliśmy oszczędności (w zużyciu energii – PAP) i zapełniliśmy nasze magazyny. Wszyscy możemy być z tego dumni. Ale sprzeciwianie się rosyjskiemu przymusowi energetycznemu ma swoją cenę. Europejskie rodziny doświadczyły gwałtownego wzrostu rachunków za gaz. A nasze firmy walczą o utrzymanie konkurencyjności – dodała szefowa KE.

Niemiecka polityk przypomniała, że w marcu KE zaproponowała Radzie możliwość ograniczenia cen gazu. – Dziś do tego wracamy. Obecny benchmark określający ceny gazu to TTF. TTF koncentruje się na gazie rurociągowym, podczas gdy LNG nabiera coraz większego znaczenia w Europie. Potrzebujemy nowego, konkretnego benchmarku cenowego dla LNG. Komisja opracuje teraz ten uzupełniający poziom odniesienia wraz z europejskim organem regulacyjnym – poinformowała

 (PAP)/ oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 136 029 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram