10 stycznia 2024

George Weigel miażdży „Fiducia supplicans” odwołując się do nauczania samego Franciszka

Deklaracja doktrynalna Fiducia supplicans całkowicie ignoruje wytyczne motu proprio Franciszka Ad theologiam promovendam. Franciszek polecał teologom uwzględniać różne konteksty w uprawianiu teologii. Tymczasem deklaracja Fernándeza te konteksty całkowicie ignoruje…

W motu proprio Ad theologiam promovendam z 1 listopada 2023 roku papież Franciszek wezwał teologów do uprawniania „teologii kontekstualnej”. Chodziłoby o czytanie oraz interpretację Ewangelii z uwzględnieniem codzienności życia ludzkiego – ich wyzwań, kultury, otoczenia społecznego. Według George’a Weigla deklaracja doktrynalna Fiducia supplicans z 18 grudnia 2023 roku bardzo kiepsko spełnia ten standard. Dokument kard. Victora Manuela Fernándeza, zamiast uwzględniać różne konteksty, w gruncie rzeczy – kompletnie je ignoruje.

Weigel wskazuje zwłaszcza na kontekst medialny. Po publikacji Fiducia supplicans media natychmiast ogłosiły, że Stolica Apostolska godzi się na błogosławienie par homoseksualnych. Fernández ubolewał później z powodu takiego odczytania jego deklaracji, wskazując na konieczność dokonywania rozróżnień, o których pisał w tekście. Jeżeli jednak Fernández naprawdę był tak niezadowolony z powyższej interpretacji Fiducia supplicans, to dlaczego po prostu nie wezwał duchownych, którzy błogosławili pary homoseksualne w sposób ewidentnie planowy i quasi-liturgiczny do tego, by tego zaprzestali? Przecież właśnie takie postępowanie, zwraca uwagę Weigel, zatarło granice, których chciał jakoby Fernández bronić.

Wesprzyj nas już teraz!

Kolejnym zaniedbanym kontekstem jest ewangelizacja. Weigel pisze, że tuż po publikacji dokumentu zadzwonił do niego znajomy arcybiskup z Afryki, wskazując, że deklaracja wywołała wielkie zdziwienie lokalnych zielonoświątkowców i muzułmanów. Jak w tej sytuacji prowadzić misję? Wygląda na to, że Fernández w ogóle nie wziął pod uwagę kontekstu, w jakim pracuje ten i wielu innych biskupów na świecie, zwłaszcza w „peryferyjnych” kościołach. Według Weigla jedynym kontekstem kościelnym, jaki można dostrzec w Fiducia supplicans, jest katolicyzm w wersji „lite”…

Dalej, problem synodalności. Na Synodzie o Synodalności w Rzymie osiągnięto pewien konsensus w sprawie LGBT: a mianowicie taki, że nie należy błogosławić związków jednopłciowych. Publikacja Fiducia supplicans oznacza po prostu zignorowanie synodalnego głosu i naprawdę źle świadczy o przyszłości projektu synodalnego, uważa Weigel.

Wreszcie Fiducia supplicans ignoruje kontekst językowi. Biskupi Kamerunu wskazali, że słowo „błogosławieństwo” we wszystkich językach oznacza aprobatę dla tego, co jest błogosławione. Jednak kardynał Fernández twierdzi, że Fiducia supplicans wprowadza błogosławieństwa, które nie są jednak aprobatywne. To można okreslić tylko jako sofistykę.

Sytuacja Dykasterii Nauki Wiary, która kiedyś broniła prawdy katolickiej, a dzisiaj już tego nie robi, będzie niewątpliwie tematem kolejnego konklawe – podsumowuje Weigel.

Źródło: firstthings.com

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram