16 kwietnia 2023

Gniezno przygotowuje się do odpustu świętego Wojciecha

(Gniezno. Fot. Autorstwa Diego Delso, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35691059)

W najbliższą sobotę i niedzielę 22 oraz 23 kwietnia w wielkopolskim Gnieźnie odbędą się uroczystości odpustowe ku czci świętego Wojciecha głównego patrona miasta, Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Centralnym elementem obchodów będzie suma odpustowa u stóp katedry.

 

Każdego roku odpust gromadzi pielgrzymów z całej Polski oraz turystów.

Wesprzyj nas już teraz!

W uroczystościach wezmą udział biskupi z Polski i Europy, w tym przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i abp Marek Jędraszewski oraz prymas Czech abp Jan Graubner.

Uroczystości ku czci św. Wojciecha rozpoczną się w sobotę. Po południu w katedrze sprawowana będzie Msza święta z udziałem młodzieży pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego. W sobotni wieczór po I Nieszporach o świętym Wojciechu z bazyliki wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami męczennika i innych gnieźnieńskich świętych i błogosławionych do kościoła św. Michała Archanioła.

W niedzielę relikwie św. Wojciecha przeniesione zostaną w procesji na plac przy katedrze, gdzie sprawowana będzie suma odpustowa, którą odprawi metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.

Podczas uroczystości kilkunastu wyruszających w świat misjonarzy, kapłanów, sióstr zakonnych i osoba świecka, otrzyma z rąk prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka krzyże misyjne. Uroczystości zakończą się II Nieszporami o św. Wojciechu. Po nieszporach prymas Polak udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Na świętowanie z okazji uroczystości szykuje się także miasto; 22 i 23 kwietnia odbywają się Imieniny Gniezna.

W sobotę rano rozpocznie się dwudniowy Jarmark św. Wojciecha na którym kupić będzie można m.in. smakołyki, rękodzieło, biżuterię i ceramikę z różnych rejonów świata. Na najmłodszych czekać będzie strefa z dmuchańcami i karuzelami. W lokalnych cukierniach będzie można zakupić Wojciacho.

W sobotę na skwerze przy pomniku św. Wojciecha rozstrzygnięty zostanie Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej Adalbertus. W samo południe odbędzie się również uroczysta Sesja Rady Miasta Gniezna.

W niedzielę bezpłatnie będzie można poznać i zobaczyć atrakcje Wzgórza Lecha, w tym muzeum archidiecezjalne, Drzwi Gnieźnieńskie oraz podziemia i taras widokowy katedry.

Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim.

Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza – męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.

pap logo

Źródło PAP (Rafał Pogrzebny)

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram