Urokliwe mazowieckie miasteczko po raz pierwszy w swej współczesnej historii odwiedziły wojska husarii. Kilka dni temu odbył się I Dzień Tradycji Rzeczypospolitej. Wszystkich mieszkańców oraz turystów przeniósł w czasy potężnego króla Jana III Sobieskiego i jego zwycięstwa pod Wiedniem.
Inicjatywa była częścią Ogólnopolskich Obchodów 330 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Fundacja Obowiązek Polski, Stowarzyszenie Wspólnota Polska oraz Podlaska Chorągiew Husarska, które zorganizowały na Zamku – Domu Polonii niepowtarzalne obchody kolejnej rocznicy tego szczególnego wydarzenia w dziejach Polski i Świata.
Wesprzyj nas już teraz!
Uroczystości rozpoczęły się od wymarszu wojsk I Rzeczypospolitej, piechoty oraz jazdy z Husarią na czele, które zgormadzone na Zamku, przemaszerowały w kierunku pułtuskiej Bazyliki, w której odbyła się uroczysta Msza Święta. W utrzymaniu niezwykłego nastroju, pomagała uzbrojona szlachta, która była obecna podczas sprawowania Liturgii. Następnie, wojsko zwartym szeregiem przemieściło się na dziedziniec Zamku, gdzie rozpoczęła się prezentacja wojsk chrześcijańskich idących na odsiecz Wiedniowi. Ogromne wrażenie na mieszkańcach Pułtuska zrobiły Chorągwie Husarskie, piesza Chorągiew Komputowa S. Czarnieckiego, a także Towarzysze Pancerni oraz Damy Husarskie.
Jednym z najważniejszych punktów programu był pierwszy zorganizowany we współczesnej Polsce – Turniej Husarski. Poza tym startowano również w: ,,Gonitwie do Pierścienia’’ – konkursie o pierścień z orłem króla Sobieskiego, który drużynowo wygrała Podlaska Chorągiew Husarska. W szranki stanęło 24 Towarzyszy. Zwycięzcy indywidualni to Husarz Piotrowski (Chełmn – I miejsce), Husarz Mirota (Gniew – II miejsce) oraz Husarz Woroszyło (Białystok – III miejsce).
Obchody I Dnia Tradycji Rzeczypospolitej w Pułtusku, zwieńczyła uroczysta banderia wojsk ulicami miasta oraz pokaz sztucznych ogni. Organizatorzy mają nadzieję, iż Dzień Tradycji Rzeczypospolitej w tym malowniczym oraz historycznym miejscu, wpisze się na stałe w kalendarz największych inicjatyw rekonstrukcyjnych w Polsce.
Paweł Ozdoba
{galeria}