8 marca 2024

Imigranci z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii wysyłają kobiety do pracy fizycznej? [raport]

(Flagi Polski i Ukrainy, zdjęcie ilustracyjne / Źródło: Wikimedia Commons)

Wśród emigrantów pracę fizyczną wykonuje 2,5 tys. mężczyzn i 4,5 tys. kobiet, głównie to Ukrainki i Białorusinki – wynika z raportu Gremi Personal. Autorzy badania poinformowali, że zmiana proporcji płci na rynku pracy zachodzi w związku z wojną na Ukrainie.

Z raportu wynika, że wśród 7 tys. osób zatrudnianych przez Gremi Personal w charakterze pracownika fizycznego większość to kobiety. „Na 4500 kobiet pracuje obecnie 2500 mężczyzn. Wśród zatrudnionych są narodowości z ponad 30 krajów, ale dominują Ukrainki (93 proc.) i Białorusinki (4 proc.)” – poinformowali autorzy opracowania. Dodali, że wśród mężczyzn również dominują pracownicy z Ukrainy (78 proc.) i Białorusi (10 proc.), a także z Gruzji (7 proc.) i Mołdawii (4 proc.).

Po dwóch latach pełnoskalowej rosyjskiej wojny w Ukrainie widać zmianę proporcji płci – przed 2022 rokiem zdecydowaną przewagę liczebną mieli mężczyźni. „W 2021 roku kobiety stanowiły mniej niż połowę zatrudnionych – 45 proc., w 2022 – 64 proc., w 2023 r – 59 proc.” – porównano.

Wesprzyj nas już teraz!

Eksperci wskazali, że w poszczególnych branżach również dominują kobiety: w automotive na 56 proc. kobiet przypada 44 proc. mężczyzn; w szeroko pojętej branży spożywczej (w którą wchodzi zarówno produkcja żywności, jak i przetwórstwo mięsa i ryb) jest zdecydowana przewaga kobiet – 70 proc. W sektorze produkcji tylko nieznacznie jest więcej kobiet – o 10 proc. w stosunku do mężczyzn. „Jedynie w sektorze logistyki jest idealnie pół na pół” – dodano.

Wiceprezes Gremi Personal Karolina Szleszyńska wskazała, że od czasów pandemii największe braki kadrowe są w sektorze logistyki. – Na stanowisku z uprawnieniami UDT można o wiele więcej zarobić, niż w sektorze spożywczym – dodała.

Jej zdaniem na proporcję płci na rynku pracy mają wpływ dwa czynniki – po pierwsze, w ciągu ostatnich dwóch latach liczebnie emigrację zarobkową sprzed wojny zastąpiły uchodźczynie. – Fakt, że przybyły głównie młode kobiety z dziećmi lub innymi osobami zależnymi spowodował, że niejednokrotnie musiały podjąć się pracy zmianowej, żeby pogodzić obowiązki opiekuńcze – zauważyła Szleszyńska.

Główny analityk Centrum Analitycznego Gremi Personal Yuriy Grygorenko podkreślił, że zmiana proporcji płci na rynku pracy zachodzi w kontekście trwającej wojny na Ukrainie. – Realia geopolityczne skłoniły mężczyzn do obrony ojczyzny, co z kolei sprawia, że kobiety są bardziej skłonne do podjęcia pracy. Ten trend jest szczególnie widoczny w branżach takich jak automotive czy branży spożywczej, gdzie kobiety już dominują – zaznaczył.

Jego zdaniem nie można bagatelizować roli migrantek z Ukrainy w polskim społeczeństwie. – Oprócz aktywnego uczestnictwa w życiu zawodowym, odgrywają one kluczową rolę we wsparciu rodzin pozostawionych na Ukrainie oraz w działalności organizacji wspierających ukraińskich żołnierzy, takich jak United24 czy Fundacja Gremi Personal – wskazał. Jak stwierdził, te dane nie tylko potwierdzają ewolucję rynku pracy, lecz także demonstrują siłę i determinację kobiet w obliczu trudności. – Ich udział jest nieoceniony w budowaniu i utrzymaniu stabilności gospodarczej, zwłaszcza w tak niepewnych czasach – podkreślił Grygorenko.

Źródło: PAP / Anna Bytniewska

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram