17 października 2016

Irak: wielka ofensywa przeciw Państwu Islamskiemu. Siły rządowe chcą wyzwolić Mosul

(Zdjęcie ilustracyjne. FOT.Russian Defence Ministry Press and Information Office/TASS/FORUM)

W nocy z niedzieli na poniedziałek premier Iraku ogłosił rozpoczęcie ofensywy. Jeśli odniesie sukces, to ponad milionowe miasto może zostać po ponad dwóch latach odbite z rąk Państwa Islamskiego.

 

Mosul pozostaje pod kontrolą samozwańczego Kalifatu od czerwca roku 2014. Miasto uznawane jest za istotny bastion dżihadystów kontrolujących tereny Syrii oraz Iraku.

 

Premier Iraku Hajder al-Abadi za pośrednictwem mediów publicznych wezwał mieszkańców miasta w Niniwie do współpracy z wojskami koalicji iracko-kurdyjskiej wspieranej z powietrza przez świat zachodni.

 

W niedzielę iracka armia zrzuciła na miasto tysiące ulotek informujących ludność cywilną o ich bezpieczeństwie – mieszkańcy nie będą obiektami ataków. Istnieją obawy, że w wyniku ofensywy tysiące osób ucieknie ze swoich domów. Jak dotąd swoje domy opuściło w Iraku 3 miliony ludzi.

 

W sumie w operacji udział wziąć może nawet 80 tys. żołnierzy irackich i bojowników kurdyjskich wspieranych z powietrza przez koalicję pod dowództwem ISIS.

 

Źródło: TVP Info

MWł

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie