Okręgowa Komisja Wyborcza w Warszawie I odmówiła rejestracji kandydatury Joanny Senyszyn w wyborach do Senatu. Znana z antyklerykalnego radykalizmu polityk przedłożyła odpowiednią liczbę podpisów poparcia, jednak po weryfikacji znaczna ich cześć została jednak uznana za nieważne. Powodem było podanie przez podpisujących błędnych adresów, czy niekompletnych numerów PESEL.
Senyszyn chciała wystartować w wyborach do Senatu z własnego komitetu w okręgu nr 45, obejmującego stołeczne dzielnice: Bemowo, Ochotę, Ursus, Włochy oraz Wolę. Aby wziąć udział w wyborczym starciu propagująca ateizm polityk musiała w myśl prawa zebrać 2 tysiące podpisów poparcia jej kandydatury. I choć komitet wyborczy Senyszyn przedłożył Okręgowej Komisji Wyborczej deklaracje wsparcia jej kampanii przez 2740 obywateli, to instytucja odmówiła jej udziału w głosowaniu.
Powodem była znaczna liczba nieprawidłowości, znalezionych przez Komisje w listach. Tylko 1699 podpisów zostało uznanych za złożone prawidłowo. Jak wskazał organ, 1041 podpisów zawierało błędy, m.in. podano inny adres czy wpisano błędny, niepełny czy nieczytelny numer PESEL.
Wesprzyj nas już teraz!
Na uchwałę Okręgowej Komisji Wyborczej przysługuje prawo wniesienia odwołania do Państwowej Komisji Wyborczej. Senyszyn zapowiedziała wniesienie takiego odwołania.
Z danych PKW wynika, że w warszawskim okręgu nr 45 w wyborach do Senatu zmierzą się: kandydat Lewicy, reprezentująca pakt senacki, Magdalena Biejat oraz kandydat PiS Michał Grodzki.
Joanna Senyszyn jest posłem koła parlamentarnego Lewicy Demokratycznej; wcześniej zasiadała w klubie Lewicy. Polityk znana jest z antyklerykalnej agitacji, licznych ataków wobec Kościoła i promocji ateizmu. Ma za sobą również komunistyczną przeszłość: Od 1975 do 1990 roku zasilała szeregi PZPR.
(PAP)/oprac. FA
„Ateista, którego nie było albo straszne konsekwencje złych argumentów” – recenzja