10 stycznia 2013

Jubileusz 300-lecia beatyfikacji Czesława Odrowąża

(fot. Jar.ciurus / commons.wikimedia.org, licencja cc)

W sobotę 12 stycznia w kościele ojców dominikanów we Wrocławiu rozpoczną się obchody jubileuszu 300-lecia beatyfikacji błogosławionego Czesława Odrowąża, który przed ośmioma wiekami założył klasztor dominikański w mieście i jest jego patronem.

 

Jak informują ojcowie dominikanie, liturgiczne obchody jubileuszu odbywać się będą w kolejnych miesiącach. Już dziś wiadomo, że w ramach Dni Wrocławia (24 czerwca) zostanie odprawiona Msza św. w archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela. Z kolei 19 i 20 lipca przy grobie Błogosławionego Czesława odbędą się uroczystości odpustowe ku jego czci, w których wezmą udział hierarchowie z Polski i zagranicy.

 

Przygotowania do jubileuszu wyniesienia na ołtarze jednego z pierwszych polskich dominikanów rozpoczęto rok temu. O. Norbert Oczkowski, promotor kultu Błogosławionego Czesława wyjaśnia, że to właśnie we Wrocławiu znajduje się środowisko ludzi, którym zależy na rozpowszechnianiu kultu patrona ich miasta i dążeniu do jego kanonizacji.

 

„W każdą środę o godz. 9 w kościele Świętego Wojciecha odprawiana jest msza wotywna o Błogosławionym Czesławie, a po niej nabożeństwo w kaplicy grobu Błogosławionego z ucałowaniem jego relikwii. Pod koniec minionego roku po każdym środowym nabożeństwie w kawiarence księgarni „Domini Canes” o. Oczkowski głosił konferencje wprowadzające w jubileusz. Cykl pięciu konferencji zostanie wydany w wersji płytowej i książkowej” – czytamy na stronie internetowej ojców dominikanów.

 

Czesław Odrowąż (ur. Ok. 1180 roku w Kamieniu Śląskim) pochodzi z tej samej rodziny, w której urodził się Święty Jacek. Obaj z rąk Świętego Dominika przyjęli habity zakonne. W drodze do Polski Czesław założył klasztor w Pradze, a w 1226 roku przy wrocławskim kościele Świętego Wojciecha.

 

Jak mówi tradycja, to właśnie bł. Czesław uratował Wrocław od zniszczenia podczas najazdu tatarskiego, jaki miał miejsce w 1241 roku. Dominikanin modlił się o ocalenie miasta. Wychodził także na wały i zachęcał walczących do stawiania oporu wrogowi. W kronice spisanej przez Jana Długosza przeczytać można, że wówczas na niebie ukazała się ognista kula, która odstraszyła najeźdźców. Cud ten przypisano od razu bł. Czesławowi.

 

Dominikanin zmarł 15 lipca 1242 roku. W 1713 roku papież Klemens XI zatwierdził jego kult dla Zakonu Dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, a w 1753 roku Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje. Ponowny rozwój kultu nastąpił dopiero w połowie XX wieku. Wówczas po 140-letniej przerwie dominikanie powrócili do stolicy Wrocławia. W 1963 roku papież Paweł VI uznał błogosławionego Czesława za głównego (obok Świętego Jana Chrzciciela) patrona Wrocławia. Od kilu lat Polska Prowincja Dominikanów  stara się o rozpoczęcie jego procesu kanonizacyjnego.

 

 

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie