Papież Franciszek planuje uderzenie w kardynała Raymonda Burke’a – informują watykaniści. Ojciec Święty chce zabrać mu pensję i mieszkanie w Rzymie, bo miał uznać go za „wroga”. Informacje nie są potwierdzone, ale dziennikarze pracujący w Rzymie powołują się na znakomite źródła w Watykanie.
O sprawie jako pierwsza napisała „La Nuova Bussola Quotidiana”; później z powoływaniem się na własne źródła potwierdzały to także inne media, w tym Reuters i Associated Press. Według AP papież miał powiedzieć na spotkaniu w Kurii Rzymskiej 20 listopada, że kardynał Burke jest źródłem podziału w Kościele, dlatego zamierza zlikwidować jego przywileje jako emerytowanego kardynała. Burke miałby w ocenie Franciszka „używać tych przywilejów przeciwko Kościołowi”. Chodzi właśnie o pensję oraz mieszkanie w Rzymie.
Redaktor naczelny „La Nuova Busola Quotidiana”, Riccardo Cascioli, w rozmowie z „National Catholic Register” zapewnił, że jest całkowicie przekonany do wiarygodności swoich źródeł.
Wesprzyj nas już teraz!
Co ciekawe, nie ma oficjalnego dementi. Biuro kardynała Burke’a powiedziało w rozmowie z NCR, że nie ma żadnych oficjalnych komunikatów od Stolicy Apostolskiej w tej sprawie. Biuro dodało, że kardynał nie będzie póki co komentować doniesień medialnych. Z kolei rzecznik Watykanu Matteo Bruni powiedział w rozmowie z Associated Press, że… „nie ma na ten temat nic szczególnego do powiedzenia”.
Kard. Raymond Leo Burke jest znanym krytykiem wielu poczynań Franciszka, zwłaszcza w dziedzinie teologii moralnej. Od 2014 roku konsekwentnie krytykuje dopuszczanie do Komunii świętej rozwodników w powtórnych związkach. Jest współautorem słynnych „dubiów”, zapytań do papieża z 2016 roku, wysłanych w odpowiedzi na publikację adhortacji Amoris laetitia. Pytania dotyczyły właśnie Komunii świętej i rozwodników oraz tego, czy obowiązuje nadal nauczanie św. Jana Pawła II dotyczące teologii moralnej. Ostatnio wraz z czterema innymi kardynałami wysłał do Franciszka kolejne dubia, dotyczące między innymi błogosławienia związków LGBT czy kapłaństwa kobiet.
Niedawno papież Franciszek usunął z urzędu biskupa diecezji Tyler w Teksasie, Josepha Stricklanda. Decyzję odczytano powszechnie jako ostrzeżenie dla całości Episkopatu USA, który pozostaje w pewnym konflikcie z papieżem, zwłaszcza w takich sprawach jak podejście do aborcji. Raymond Burke został w 1994 roku biskupem La Crosse w stanie Wisconsin. W 2003 roku został arcybiskupem St. Louis w stanie Missouri. W 2008 roku został prefektem najwyższego sądu watykańskiego, Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Z tej funkcji papież Franciszek odwołał go w 2014 roku. Uczynił go patronem Zakonu Maltańskiego, ale wkrótce odebrał mu wszelką władzę nad Zakonem, mianując swojego specjalnego delegata do Zakonu.
Pierwsze doniesienia o możliwych sankcjach wobec kardynała Burke’a pojawiły się już kilka tygodni temu, jeszcze zanim Stolica Apostolska ogłosiła odebranie diecezji Tyler bp. Josephowi Stricklandowi.
Źródła: ncregister.com, PCh24.pl
Pach