26 kwietnia 2024

Kard. Fernández wyjaśnia: „Fiducia supplicans” miała zamknąć dyskusję o błogosławieniu LGBT

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary wyjaśnił, dlaczego wraz z papieżem zdecydował się opublikować deklarację doktrynalną Fiducia supplicans. Motywem byłaby chęć uspokojenia debaty synodalnej. 

Kilka dni temu kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, poinformował, że nie wiedział o przygotowaniach kard. Victora Manuela Fernándeza i papieża Franciszka do publikacji deklaracji doktrynalnej Fiducia supplicans o błogosławieniu związków homoseksualnych.

Purpurat nie wiedział nic ani na temat treści, ani daty publikacji; jak przyznał, dowiedział się o dokumencie… z mediów, tak samo, jak wszyscy inni w Kościele. Oświadczenie kardynała wywołało duże zdziwienie, bo sugeruje to, że publikacja Fiducia supplicans była ukrywana przez Fernándeza i Franciszka nawet przed najważniejszymi hierarchami w Kurii Rzymskiej. Być może po to, by  nie wywoływać nadmiernej sensacji, Grech podkreślił, że w gruncie rzeczy powiadamianie go o planach publikacji Fiducia supplicans nie było konieczne, bo deklaracja nie ma jakoby nic wspólnego z Synodem o Synodalności, którym on się zajmuje.

Wesprzyj nas już teraz!

Teraz wypowiedział się na ten temat sam kard. Victor Manuel Fernández. W informacji przesłanej hiszpańskojęzycznemu portalowi InfoVaticana.com stwierdził, że rzeczywiście nie prowadzono „formalnych konsultacji z Sekretarzem Synodu” czyli kard. Mario Grechem. Toczono tylko bliżej niesprecyzowane „rozmowy nieformalne”. Kard. Fernández stwierdził, że publikacja deklaracji była konieczna, żeby… oczyścić atmosferę synodalną. Chodziłoby o to, aby „usunąć niektóre kwestie z dyskusji synodalnej”, tak, by Synod o Synodalności mógł powrócić na właściwe tory i nie odwracać uwagi od swojego podstawowego celu. Fernández dodał, że jego zdaniem publikacja Fiducia supplicans zamyka całą sprawę i nie ma już dziś sensu debatować o kwestii błogosławieństw dla par nieregularnych czy par LGBT. Portal InfoVaticana komentuje, że nie jest to jeszcze bynajmniej przesądzone i dopiero na jesiennej sesji Synodu o Synodalności okaże się, czy cel „uspokojenia” debaty poprzez rozstrzygnięcia z deklaracji rzeczywiście zostanie osiągnięty.

W komentarzu dla InfoVaticana.com kard. Fernández odniósł się też do planowanej przez Dykasterię Nauki Wiary publikacji dokumentu o objawieniach, podkreślając, że został on dobrze przygotowany i uzyskał akceptację wszystkich, z którymi go konsultowano.

Hierarcha wyraził też zadowolenie z powodu recepcji ostatniego dokumentu, Dignitas infinita; jak podkreślił, został on dobrze przyjęty, wyjąwszy nieliczne głosy „bardziej skrajnych środowisk”.

Źródło: infovaticana.com

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 139 129 zł cel: 300 000 zł
46%
wybierz kwotę:
Wspieram