10 maja 2019

Kard. Hummes: Synod Amazoński będzie „historyczny”. Powodem temat celibatu?

(fot. YouTube / Centro Ático PUJ)

Brazylijski kardynał Claudio Hummes został mianowany relatorem generalnym Synodu Amazońskiego. Jak zapewnia, jest z tego powodu bardzo szczęśliwy, bo zgromadzenie ma szanse być „historyczne”.

 

Synod Amazoński obradować będzie od 6 do 27 października tego roku. Zasadniczo ma zająć się duszpasterstwem rdzennej ludności amazońskiej oraz kwestiami ochrony przyrody. Od dawna mówi się jednak, że tak naprawdę zgromadzenie zajmie się raczej kwestią celibatu.

 

Chodzi o wprowadzenie możliwości udzielania święceń żonatym mężczyznom – tak zwanym viri probati – w tych regionach, w których brakuje księży. Teoretycznie miałoby to dotyczyć właśnie Amazonii czy niektórych wysp Pacyfiku; sam papież Franciszek podczas jednej z konferencji prasowych przyznał, że dopuszcza podobne rozwiązanie, choć zostawia otwartą kwestię konkretnych zadań, które miałyby być powierzone takim mężczyznom.

 

Wielu progresistów mówi jednak, że celibat można byłoby znieść także w krajach zachodnich; takie głosy padają na przykład w Niemczech i Austrii.

 

Synod Amazoński jest przygotowywany właśnie przez kard. Claudio Hummesa jako przewodniczącego REPAM – Panamazońskiej Rady Eklezjalnej; dużą rolę odgrywa także bp Erwin Kräutler jako przewodniczący brazylijskich struktur REPAM. Zarówno Hummes jak i Kräutler są gorącymi zwolennikami wyświęcania żonatych; temat ten zaczął być dyskutowany zresztą tuż po audiencji, jakiej w 2014 roku papież Franciszek udzielił bp. Kräutlerowi. Hierarcha relacjonował bowiem, że Ojciec Święty jest „otwarty” w sprawie viri probati.

 

Teraz papież kard. Claudio Hummesa uczynił relatorem generalnym Synodu Amazońskiego. To ważna funkcja, polegająca między innymi na wygłoszeniu otwierającego przemówienia, które nakreśla tory obrad. W rozmowie z brazylijskimi mediami kardynał przyznał, że jest z powodu papieskiej decyzji bardzo szczęśliwy. Jak podkreślił, październikowe zgromadzenie ma szansę stać się prawdziwie „historycznym”.

 

Hierarcha nie wyjaśnił, co przez to rozumie, ale jego wypowiedź koresponduje silnie z niedawnymi słowami bp. Franza-Josefa Overbecka z diecezji Essen w Niemczech. Biskup ten powiedział, że Synod Amazoński stanie się dla Kościoła katolickiego „cezurą” i po nim „nic nie będzie już takie, jak przedtem”.

 

Pach

Źrodła: Katholisches.info, pch24.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie