Kardynał Kurt Koch przestrzega przed swobodnym otwieraniem debaty nad dopuszczeniem kobiet do święceń kapłańskich. Jego zdaniem mogłoby to głęboko podzielić Kościół. Purpurat przypomina, że kwestia ta została rozstrzygnięta przez Jana Pawła II.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan – kard. Kurt Koch – podkreśla, że dyskusja nad „święceniami” kobiet może wywołać wyjątkowo głęboki podział. Już dotychczasowa debata wywołała głęboki spór.
Wesprzyj nas już teraz!
Szwajcarski purpurat rozmawiając w Kremsmünster (Austria) z dziennikarzami podkreślił, że w kwestii „kapłaństwa” kobiet nie ma zgody. I nie brakuje też wspólnot niekatolickich, które takie rozwiązanie odrzucają. W tym kontekście wskazał na protestantów żyjących w Łotwie. – Z kolei niektóre kościoły, które to mają, jak na przykład kościół anglikański, stoją wskutek wprowadzenia ordynacji biskupek przed ewentualnością rozpadu – tłumaczył.
Według hierarchy, do sprawy „kapłaństwa” kobiet należy jednak podchodzić „z najwyższą delikatnością”. Wszystko po to, by… nie prowokować podziałów. Jak przypomniał kard. Koch, istnieje „wyjątkowo ważna decyzja papieża Jana Pawła II”. – Także papież Franciszek potwierdził, że ta sprawa nie jest dla niego otwarta – dodał kardynał.
Jan Paweł II odniósł się do kwestii „kapłaństwa” kobiet – narastającej zwłaszcza w amerykańskich środowiskach feministycznych – w liście apostolskim „Ordinatio sacerdotalis” z 1994 roku. Jak w nim czytamy:
Choć nauka o udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom jest zachowywana w niezmiennej i uniwersalnej Tradycji Kościoła i głoszona ze stanowczością przez Urząd Nauczycielski w najnowszych dokumentach, to jednak w naszych czasach w różnych środowiskach uważa się ją za podlegającą dyskusji, a także twierdzi się, że decyzja Kościoła, by nie dopuszczać kobiet do święceń kapłańskich ma walor jedynie dyscyplinarny.
Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne.
Źródło: kathpress.co.at
pach